Εργαζόμενοι στη Διεύθυνση Δασών Δωδεκανήσου στη Ρόδο μετά από υπόδειξη κυνηγών απελευθέρωσαν χθες το ελάφι του είδους Dama – dama, που βρέθηκε από τα κέρατα παγιδευμένο σε δίχτυα ανάμεσα σε δέντρα σε περιοχή μεταξύ των χωριών Ασκληπιείο και Γεννάδι.
O Μιχάλης Πέρος, που είχε πάει μαζί με την παρέα του για κυνήγι εκεί, εξήγησε στο www.zoosos.gr, ότι σε συνεννόηση με τους θηροφύλακες του νησιού ενημέρωσαν τον Σταμάτη Χουρδάκη, που είναι δασικός υπάλληλος, και έτσι δύο δασοφύλακες εστάλησαν στο σημείο και απελευθέρωσαν τελικά το ζώο.
Θανάσιμη παγίδα για τα ελάφια τα δίχτυα...
Τα δίχτυα που σκόπιμα βάζουν γεωργοί στα χωράφια τους αποδεικνύονται θανάσιμη παγίδα γι’ αυτά τα υπέροχα ζώα, τα οποία έχουν αναγκαστεί λόγω του περιορισμού των περιοχών βόσκησης τους να πηγαίνουν στις καλλιέργειες για να τραφούν.
Αιτία της συρρίκνωσης των φυσικών τόπων βόσκησης των ελαφιών στη Ρόδο δεν είναι μόνο η επέκταση των οικισμών, αλλά κυρίως η ανεξέλεγκτη βόσκηση των εκτρεφόμενων κοπαδιών που οι κτηνοτρόφοι – για να γλυτώνουν χρήματα – τα αφήνουν να τραφούν με οτιδήποτε φυτρώνει οπουδήποτε, περιορίζοντας έτσι την τροφή για αυτά τα άγρια φυτοφάγα ζώα.
Ο Λάζαρος ο ηλικιωμένος σκύλος που ζούσε για καιρό παρατημένος από τους δικούς του στην αυλή ενός εγκαταλελειμμένου σπιτιού στο Μαρούσι τα κατάφερε. «Αναστήθηκε» χάρη…
Αναρρώνει η γατούλα που εντοπίστηκε στις αρχές 4 Μαΐου από τουρίστριες, οι οποίες διέμεναν σε κάμπινγκ στους Αγίους Αποστόλους Χανίων, να είναι καμένη με λάδι εξωτερικά στο κορμί της και από μια τοξική ουσία να έχει πληγές, εγκαύματα μέσα στο στόμα της.