Με αφορμή τον μαρτυρικό θάνατο ενός ακόμα αρσενικού ελαφιού του είδους Dama – dama που εντοπίστηκε νεκρό στις 3 Νοεμβρίου στην περιοχή Ίστριο στο νησί της Ρόδου θυμίζουμε πως αυτές λειτουργούν πολύ συχνά ως θανάσιμες παγίδες.
Συρμάτινες, πλαστικές περιφράξεις αλλά και δίχτυα λειτουργούν ως παγίδες...
Οι φωτογραφίες του δασολόγου Σταμάτη Χουρδάκη, που υπηρετεί στο νησί, είναι μόνο ένα χαρακτηριστικό δείγμα των όσων υφίστανται τα Dama - dama. Συχνά οι εργαζόμενοι στη Διεύθυνση Δασών Δωδεκανήσου καλούνται να απελευθερώσουν τα ζώα και το καταφέρνουν, αφού πλέον έχουν μάθει πολύ καλά πως να του κάνουν. Εντούτοις τα θύματα δεν είναι λίγα. Όσο φυσικός βιότοπος των ελαφιών από την ανθρώπινη δραστηριότητα (αποψίλωση δασών, πυρκαγιές, επέκταση οικισμών, καταπατήσεις γης, επέκταση καλλιεργήσιμων εδαφών) συρρικώνεται τόσο τα ζώα θα πλησιάζουν για να τραφούν από τις καλλιέργειες.
Τότε είναι που μπλέκονται τα κέρατα τους στα δίχτυα, στα συρματοπλέγματα, ακόμα και στα ποτιστικά συστήματα. Αν οι άνθρωποι, που νοιάζονται τα εντοπίσουν νωρίς συνήθως σώζονται. Αν οι μέρες περάσουν πεθαίνουν αβοήθητα από την δίψα και την πείνα.
Στις 20 Οκτωβρίου 2016 οι δασολόγοι ενημερώθηκαν για ελάφια που είχαν παγιδευτεί σε λάστιχα ποτίσματος. Το ένα ζώο ήταν νεκρό το δεύτερο επέζησε και σώθηκε...
...
...
...
Μάχη για το ζευγάρωμα
Φυσικά δεν είναι λίγες οι φορές που τα ζώα τραυματίζονται κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Τα δύο ελάφια που βλέπετε εντοπίστηκαν εξαντλημένα με μπλεγμένα τα κέρατα τους την 1η Οκτωβρίου στην περιοχή του Άη Γιάννη ανάμεσα σε Ίστριο και Απολακκιά. Οι δασοφύλακες κατάφεραν να τα απελευθερώσουν καθώς υπολογίζεται ότι πάλευαν από το προηγούμενο βράδυ...
...
...
Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε την διάσωση ενός ελαφιού που είχε παγιδευτεί σε δίχτυα στην Απολακκιά της Ρόδου στις 9 Ιουνίου 2016.
Στο Νοσοκομείο Ζώων Αθηνών στο Πικέρμι μεταφέρθηκε σήμερα μετά από κινητοποίηση των εθελοντών του Φιλοζωικού Σωματείου Μαραθώνα «Η Κοίτη» το εξαιρετικά σκελετωμένο σκυλί που εντοπίστηκε…
Η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή 100 Ζωοφιλικών Σωματείων, με επιστολή της προς τον προϊστάμενο Εισαγγελίας Πρωτοδικών Λασιθίου και τον υπουργό Δικαιοσύνης, Χάρη Καστανίδη, διαμαρτύρεται για την ανοχή που έδειξε η εισαγγελέας (στη Νεάπολη Λασιθίου), Μαρία Πολιτάκη, απέναντι στον εγκληματία – βοσκό, Κωνσταντίνο Τζανάκη, ο οποίος έβγαλε με αιχμηρό αντικείμενο τα μάτια του σκύλου του (!), την περασμένη Παρασκευή 5 Νοεμβρίου, προκειμένου να τον τιμωρήσει, επειδή το δύστυχο ζώο έφαγε μια κότα!
Δικογραφία εις βάρος των δύο ανήλικων αγοριών που τελικά όπως αποδείχτηκε συμμετείχαν στη θανάτωση ενός γατιού στις 15 Σεπτεμβρίου 2014 στην πόλη της Χίου σχημάτισε το Αστυνομικό Τμήμα του νησιού. Αυτό εξήγησε στο www.zoosos.gr oΒασίλης Αγιαννίδης πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Χίου που είχε κάνει και καταγγελία σχετικά με αυτό το έγκλημα.