Στην Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας πραγματοποιήθηκε χθες και για πρώτη φορά στην Ελλάδα η τοποθέτηση τεχνητών άκρων (δύο ποδιών από τιτάνιο) σε μια γάτα, στον γνωστό μας Περσέα, που είχε βρεθεί στις 13 Μαΐου στη Λαμία ακρωτηριασμένος με λιωμένα τα τρία του πόδια ίσως από όχημα.
Έτσι βρέθηκε το ζώο...
Η Αγγέλα Μπαρτσιώκα, η οποία είναι πρόεδρος του Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας, για την εξέλιξη και την ομαλή πορεία της υγείας του ζώου, που σήμερα έφαγε επισημαίνει τα εξής: «Χαρούμενα νέα για τον Περσέα. Πραγματοποιήθηκε χθες η πολυαναμενόμενη επέμβαση για την εμφύτευση των μόνιμων τεχνητών άκρων στον Περσέα. Η επέμβαση έγινε στην Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας Σοφίας Ζώη - Δημήτρη Γκουγκούλη. Την πραγματοποίησε η κ. Σοφία Ζώη και η ομάδα της εταιρίας "bio3Dvet".
Η επέμβαση πήγε πολύ καλά, ο γατούλης ξύπνησε κανονικά και είμαστε αισιόδοξοι για τη συνέχεια. Τα αποτελέσματα θα φανούν σε 4 με 6 εβδομάδες όταν θα μπορεί πλέον να πατήσει με ασφάλεια τα τεχνητά του άκρα.
Οι ακτινογραφίες που του έγιναν λίγες μέρες αργότερα έδειξαν ότι ήταν και πυροβολημένος με αεροβόλο...
Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τους γιατρούς του και θα σας ενημερώνουμε για οτιδήποτε νεότερο. Τα έξοδα για την πληρωμή των γιατρών και τη μετεγχειρητική του νοσηλεία θα είναι πολλά, γι' αυτό παρακαλούμε συνεχίστε να ενισχύετε οικονομικά την πρωτοπόρα αυτή προσπάθεια ώστε ο Περσέας να μπορέσει να περπατήσει.
Τα εμφυτεύματα από τιτάνιο για τον Περσέα αρχικά δοκιμάστηκαν σε αντίγραφο οστού πριν τοποθετηθούν χειρουργικά στο ζώο. Σε περίπου 6 εβδομάδες θα γνωρίζουμε αν η επέμβαση πέτυχε...
Η επιτυχία αυτού του πρωτοπόρου ελληνικού εγχειρήματος θα δώσει την ελπίδα αποκατάστασης και για άλλα ζωάκια που μπορεί να βρεθούν στην ίδια κατάσταση και σ' αυτό προσβλέπουμε.».
Θα βοηθήσετε;
Τα έξοδα για τη φροντίδα του Περσέα είναι πολλά, καθώς έχουν καλυφθεί μόνο οι πρώτες 2.000 ευρώ από δωρεές και αν μπορείτε να βοηθήσετε εδώ θα δείτε το που:
Eurobank: 0026-0740-18-0101830486
GR 8602607400000180101830486
BIC ERBKGRAA
Δικαιούχος: Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας
Αιτιολογία: Περσέας
Paypal: [email protected]
O Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας δημιούργησε και ειδική σελίδα στο facebook «Γίνε τα πόδια του Περσέα» για όλους εκείνους οι οποίοι θέλουν να βοηθήσουν το ζώο και να μαθαίνουν τα νέα του.
Στο Αθλητικό - Χιονοδρομικό Κέντρο Ζήρειας στην Κορινθία στις 2 Νοεμβρίου φιλόζωοι εθελοντές του υπό σύσταση συλλόγου «Αδέσποτη Φροντίδα» εντόπισαν τυχαία το ταλαιπωρημένο και σκελετωμένο θηλυκό σκυλί που βλέπετε στις φωτογραφίες. Η σκυλίτσα από την ασιτία και την πείνα δάγκωνε στην κυριολεξία τα δάχτυλα του ανθρώπων που νοιάστηκαν και θέλησαν να τη βοηθήσουν, οι οποίοι είχαν πάει εκεί για να αναζητήσουν ένα άλλο σκυλί.
Με χαρά πληροφορηθήκαμε σήμερα από τη διευθύντρια του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (Ε.Μ.Σ.Τ.) Άννα Καφέτση ότι μετά το δημοσίευμα του www.zoosos.gr απομακρύνθηκε από την έκθεση του Δημήτρη Αληθεινού το έργο που περιελάμβανε ένα ζωντανό πουλί (λευκό παραδεισάκι) μέσα σε κλουβί.