Στην περιοχή Μαράθι στην Πάρο εντοπίστηκαν σήμερα ακόμα δύο αγελάδες που κακοποιεί κάποιος κτηνοτρόφος. Τα ζώα έχουν δεμένα το κεφάλι τους με το ένα τους πόδι. Πρόκειται για μαρτύριο το οποίο επιβάλλουν οι ιδιοκτήτες σε αυτά ζώα ώστε να μην μπορούν να σηκώσουν το κεφάλι τους και να φάνε οτιδήποτε δεν είναι στο έδαφος.
Έτσι αφήνουν τα ζώα να βόσκουν χωρίς επιτήρηση, χωρίς δηλαδή να ελέγχουν τις συνθήκες διαβίωσης τους. Ουσιαστικά οι αγελάδες είναι καταδικασμένες για όσο ζουν – καθώς αυτά τα δεσμά τα έχουν για πάντα – να μην μπορούν να σταθούν ποτέ σε φυσιολογική στάση και θέση.
Μια εγκληματική πρακτική που έχουμε αναδείξει εδώ και μια δεκαετία. καθώς πριν την αυστηροποίηση της νομοθεσίας και την απαγόρευση του παστουρώματος έτσι δεμένα ήταν τα περισσότερα βοοειδή στην Πάρο όπως και σε άλλα νησιά των Κυκλάδων.
Σύμφωνα με τη Λένα Γιακουμοπούλου, υπεύθυνη της Μ.Κ.Ο. «PAROSCAT», που έφερε στη δημοσιότητα το περιστατικό έχει γίνει καταγγελία στην Αστυνομία και αναμένουμε τα νεότερα.
Στο βίντεο του 2012 μπορείτε να δείτε αντίστοιχο περιστατικό...
Ένα ακόμα «βαρελόσκυλο» εντόπισαν στο νησί οι Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου. Η σκυλίτσα, που βλέπετε, είναι σε τραγική κατάσταση, αφού ζει κάτω από άθλιες συνθήκες σε μια μικρή κτηνοτροφική εγκατάσταση στην περιοχή Τουρλός της Μάρπησσας. Το σκυλί – όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες – είναι εμφανώς αδύνατο και ζει αλυσοδεμένο κάτω από τον καυτό ήλιο. Όταν είδε εκείνους, που το πλησίασαν, δεν είχε το κουράγιο ούτε να γαυγίσει. Προφανώς είναι και άρρωστο.
Από τον κτηνίατρο Νίκο Πατσινακίδη χειρουργήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου ένας θηλυκός σκύλος που εντοπίστηκε να περιφέρεται στην Πτολεμαΐδα μ’ έναν όγκο στην κοιλιά. Όπως διαπιστώθηκε…