Στις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ3 επί της Λ. Στρατού στη Θεσσαλονίκη ζουν εδώ και χρόνια κάμποσες γατούλες. Οι ψιψίνες παρέμειναν φυσικά στον προαύλιο χώρο του κτιρίου και μετά το λουκέτο στην ΕΡΤ και το μαύρο, που έπεσε στις 11 Ιουνίου 2013.
Οι εργαζόμενοι που απολύθηκαν και δεν ξεπουλήθηκαν από τότε και εφτά μήνες μετά παλεύουν, αγωνίζονται, κρατούν στη συμπρωτεύουσα την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση ορθάνοιχτη και φροντίζουν και τα ζώα που ζουν εκεί μαζί τους.
Κατά την επίσκεψη μας στην ΕΡΤ3 οι εργαζόμενοι μας εξήγησαν ότι τα ζώα πριν από μερικούς μήνες στειρώθηκαν με μέριμνα του φιλοζωικού συλλόγου «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ - Η ΑΓΑΠΗ», που δραστηριοποιείται στην περιοχή της Πυλαίας, και με έξοδα του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Η στείρωση, δεν βοήθησε μόνο τα ίδια τα ζώα, αλλά και εκείνους που μέχρι τότε τα φρόντιζαν καθώς δεν ήξεραν τι πρέπει να κάνουν και που να απευθυνθούν για να σταματήσουν τον υπερπληθυσμό της γατοαποικίας. Πλέον οι γατούλες σιτίζονται καθημερινά από την εθελόντρια Σοφία Πισανίδου και περνούν μια ζωή χωρίς πολλές σκοτούρες…
Εκατοντάδες τηλεφωνήματα συμπαράστασης και προσφοράς βοήθειας από κάθε γωνιά της Ελλάδας έλαβε για την σκυλίτσα, που ο ιδιοκτήτης της πέταξε από το μπαλκόνι στο Άργος…
Τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2012 καταδικάστηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Χίου μια γυναίκα, η οποία τον Δεκέμβριο του 2007 διαπιστώθηκε ότι συστηματικά τοποθετούσε ποντικοκτόνο δηλητήριο μαζί με τροφή στην αυλή του σπιτιού της στο χωριό Βροντάδος της Χίου και εξολόθρευε έτσι δεκάδες γάτες.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων (Π.Σ.Ε.Ζ.Σ.), ευχαριστούν την εταιρία «ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ» ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε. για την έγκριση, που έδωσε, ώστε να εγκατασταθούν τροφοσυλλέκτες και κουμπαράδες στα σούπερ μάρκετ της, για την ενίσχυση των αδέσποτων ζώων.
2 Σχόλια
penny damianou
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΤ3. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΖΩΑ, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΑΣ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΜΑΙΟΙ, ΔΥΝΑΤΟΙ, ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ....
ευχαριστω το site zoosos,γιατι αυτες οι γατες αξιζουν ολη την αγαπη μας.δειτε το video και τις πολυ ωραιες φωτογραφιες.αν σας αρεσει καποιο απο τα γατακια,και μπορειτε να το υιοθετησετε, τηλ στο 6945285570,σοφια πισανιδου, η στεiλτε μηνυμα στο inbox,facebook,σοφια των γατων
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΤ3. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΖΩΑ, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΑΣ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΜΑΙΟΙ, ΔΥΝΑΤΟΙ, ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ....
ευχαριστω το site zoosos,γιατι αυτες οι γατες αξιζουν ολη την αγαπη μας.δειτε το video και τις πολυ ωραιες φωτογραφιες.αν σας αρεσει καποιο απο τα γατακια,και μπορειτε να το υιοθετησετε, τηλ στο 6945285570,σοφια πισανιδου, η στεiλτε μηνυμα στο inbox,facebook,σοφια των γατων