Επίδαυρος: Βρήκε το κουτάβι χτυπημένο στο κεφάλι με βγαλμένο το μάτι
Το κουτάβι που βλέπετε στις φωτογραφίες κυκλοφορούσε εδώ και αρκετές μέρες στο Αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου και εκατοντάδες τουρίστες το έβλεπαν αιμόφυρτο με το ένα του μάτι βγαλμένο! Οδηγός τουριστικού λεωφορείου έκανε τον κόπο να καλέσει – αναζητώντας βοήθεια – τον πρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου Ναυπλίου «Οι Αδέσποτοι» Στέλιο Κυριακού και τον ενημέρωσε για τη φρικτή κατάσταση του ζώου.
Αυτά συμβαίνουν όταν τα σκυλιά δεν ζούνε στο καταφύγιο αλλά στους δρόμους και για αυτό δεν φταίει η ΔΕΗ Ο ΦΙΛΟΖΩΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΕΛΛΕΓΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.
Η νομοθεσία ξεκάθαρα απαγορεύει τον εγκλεισμό των αδέσποτων και προφανώς αυτό το αγνοείτε. Για άλλες παραλείψεις πρέπει να κατηγορηθεί ο Δήμος Μεγαλόπολης και όχι γιατί δεν μαντρώνει κάπου τα ζώα. Τα καταφύγια είναι χώροι μόνο προσωρινής παραμονής. Μετά τα σκυλιά πρέπει να επανατοποθετούνται σύμφωνα με όσα ορίζει η νομοθεσία.
Έχω ακούσει από ανθρώπους της περιοχής ότι υπάρχουν άτομα που εργάζονται για των δήμο και είναι εκείνοι που φωλιάζουν τα ζώα.