Αλλάζουμε τις καθημερινές μας συνήθειες, μένουμε σπίτι μας, δεν πηγαίνουμε στη δουλειά μας ή δουλεύουμε από την οικία μας (αν αυτό είναι εφικτό), και φυσικά δεν πηγαίνουμε σε κλειστούς χώρους ή οπουδήποτε υπάρχει συνωστισμός.
Μένουμε στο σπίτι μας, μαζί με τα ζώα μας, τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν εγκαταλείπουμε. Έτσι συμβάλλουμε στη μη εξάπλωση του νέου κορονοϊού και της επιδημίας του COVID-19. Βγαίνουμε εκτός σπιτιού ή για να ταΐσουμε τ' αδέσποτα, ή για βγάλουμε βόλτα τον σκύλο μας ή για τα απολύτως απαραίτητα.
Έχετε σκεφτεί τι θα απογίνουν τα ζώα σας αν πάθετε κάτι;
Tα μέτρα που έχουν ληφθεί από το κράτος, τα αρμόδια υπουργεία αλλά και από ιδιώτες (κλείσιμο σχολείων, δημόσιων υπηρεσιών, ιδιωτικών επιχειρήσεων, αναβολή αθλητικών διοργανώσεων, αναστολή λειτουργίας χώρων διασκέδασης, εμπορικών κέντρων κ.ά.) δεν έχουν ως στόχο να σταματήσουν τον ιό, καθώς αυτό δεν γίνεται.
Στοχεύουν όμως στην επιβράδυνση της εξάπλωσης της επιδημίας και βοηθούν ώστε το Εθνικό Σύστημα Υγείας να μην καταρρεύσει από τα χιλιάδες περιστατικά, θέτοντας σε πραγματικό κίνδυνο τις ζωές ανθρώπων που νοσούν και από άλλες ασθένειες, πρέπει άμεσα να χειρουργηθούν, να κάνουν χημειοθεραπείες κ.τ.λ., και δίνουν πραγματική μάχη για να κρατηθούν στη ζωή.
Γι' αυτό ενημερωθείτε σωστά για το τι πρέπει, και τι δεν πρέπει να κάνετε ώστε να περιορίσετε - όσο περνάει από το χέρι σας - τη μετάδοση του κορονοϊού αλλάζοντας για λίγο χρονικό διάστημα την καθημερινότητα σας τηρώντας παράλληλα τους κανόνες υγιεινής.
Άλλωστε αυτό σημαίνει κοινωνία, να νοιάζεσαι γι' αυτό που συμβαίνει ή μπορεί να πάθει ο διπλανός σου. Γι' αυτό «Μένω σπίτι με τον σκύλο και τη γάτα μου» όπως σωστά επισημαίνει ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου.
Ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας δίνει μεταξύ άλλων και τις εξής οδηγίες:
- Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι κ.ά.)
- Αποθάρρυνση συναντήσεων και σε σπίτια φίλων (πλέον εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα και άλλοι χώροι διασκέδασης έχουν κλείσει)
- Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
- Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
- Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
- Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
- Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
- Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
- Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με γιατρό ή με τον Ε.Ο.Δ.Υ.
Οι επιστήμονες έχουν ξεκαθαρίσει ότι δεν κινδυνεύουμε από τα ζώα, που ούτε νοσούν από τον νέο κορονοϊό, ούτε τον μεταδίδουν στους ανθρώπους ή στα άλλα είδη.
Η αφίσα της Γαλήνης Σκαρλάτου μπορεί να μην προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού τον οποίο διοργανώνει το Toolkitstartup με αφορμή την 4η Απριλίου, που είναι η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, αλλά παραμένει σύμφωνα με την ταπεινή μας γνώμη μια εξαιρετική δημιουργία η οποία μεταφέρει το κατάλληλο μήνυμα.
Οι μαθητές της Γ’2 τάξη του Δημοτικού Σχολείου Νάουσας Πάρου με την παρότρυνση των δασκάλων τους σχεδιάζουν ζωγραφιές με πρωταγωνιστές τ’ αδέσποτα ζώα. Ένα μεγάλο μπράβο φυσικά και αξίζει στα πιτσιρίκια αλλά τρέφουμε μεγάλο σεβασμό και προς τους δασκάλους που τα παροτρύνουν και τους διδάσκουν να αγαπούν τα ζώα.