Καταγγελία στην Εισαγγελία Μυτιλήνης αναμένεται να καταθέσουν αύριο πέντε άτομα που είδαν σήμερα υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο ακροδεξιάς παράταξης να κλωτσάει έναν αδέσποτο σκύλο και η πράξη του έχει καταγραφεί και από κάμερα ασφαλείας καταστήματος.
Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης», που φέρνει και στη δημοσιότητα το βίντεο που αποδεικνύει την πράξη του υποψήφιου επισημαίνει τα εξής στην ανακοίνωση του: «Ο αδέσποτος σκυλάκος που βλέπετε στο video, είναι ο Τζέρι, και ζει στην προκυμαία της Μυτιλήνης, όπου τον φροντίζουν (παρέχοντας του και κτηνιατρική περίθαλψη) οι ιδιοκτήτες και το προσωπικό του café GREG.
Σήμερα, Πέμπτη 16 Μαΐου 2019, γύρω στις 6 μ.μ., ο Τζέρι βρισκόταν έξω από το café και είχε την κακή ιδέα να γαβγίσει σε έναν περαστικό. Ενώ όμως ο άνδρας στον οποίο γάβγισε το ζώο αντέδρασε ορθά και ψύχραιμα, απλώς απομακρυνόμενος, ένας άλλος περαστικός, που ερχόταν από την αντίθετη κατεύθυνση κλωτσά αναίτια και με δύναμη τον σκυλάκο - ο οποίος στη κυριολεξία εκτινάσσεται και σκάει πάνω στην τζαμαρία του μαγαζιού!
Αμέσως αντέδρασαν οι εργαζόμενοι και οι ιδιοκτήτες του café, αλλά ο δράστης δεν έδωσε καμία δικαιολογία ή απάντηση για την πράξη του, και απλώς εγκατέλειψε το σημείο.
Αύριο θα γίνει καταγγελία στο ΑΤ Μυτιλήνης από τους 5 (ΠΕΝΤΕ) αυτόπτες μάρτυρες κατά του δράστη, ο οποίος είναι υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος αυτοδιοικητικού σχήματος το οποίο στις εκλογές της επόμενης εβδομάδας διεκδικεί την Δημοτική Κοινότητα Μυτιλήνης.
Είμαστε σίγουροι ότι με τέτοιους ανθρώπους, αν εκλεγούν δημοτικοί σύμβουλοι, τα αδέσποτα της Μυτιλήνης θα έχουν μια πολύ ενδιαφέρουσα καθημερινότητα - και η Εισαγγελία Μυτιλήνης πολύ περισσότερη δουλειά!».
Στο Αστυνομικό Τμήμα Άντισσας Λέσβου φιλόζωοι έκαναν χθες καταγγελία κατ’ αγνώστου καθώς στην περιοχή του Γαβαθά την ώρα που πήγαν να ταΐσουν τ’ αδέσποτα της περιοχής – τα οποία είχαν εξαφανιστεί – βρήκαν ένα σκυλί να κείτεται νεκρό μέσα σε μια λίμνη αίματος.
Έναν σκύλο πνιγμένο στο λιμάνι του Ναυπλίου εντόπισε η Ρωξάνη Ρουσσέα το περασμένο Σάββατο κατά τη διάρκεια της εκδρομής που έκανε μαζί με τους φίλους της στην περιοχή. Η γυναίκα σοκαρισμένη τράβηξε φωτογραφίες με το πτώμα του ζώου να επιπλέει μέσα στο νερό, ενώ όπως επισήμανε φαινόταν ότι το σκυλί κάποιος το έριξε στη θάλασσα αφού του έδεσε μια πέτρα στο λαιμό!
1 Σχόλιο
Ρούλα
Το όνομα του υποψήφιου δημοτικού συμβούλου γιατί δεν αναφέρεται;
Το όνομα του υποψήφιου δημοτικού συμβούλου γιατί δεν αναφέρεται;