Το νεογέννητο σκυλάκι που κάποιος άρπαξε από τη μάνα του το έκλεισε μια πλαστική σακούλα και την κρέμασε σε δέντρο κοντά στο 4ο Γυμνάσιο Κοζάνης πίσω από το σούπερ μάρκετ «ΑΒ Βασιλόπουλος» φροντίζει ο Χάρης Θεοδωρίδης.
Το μωρό εντόπισε ο κ. Θεοδωρίδης μαζί με έναν ακόμα άνδρα σήμερα το πρωί. Άκουσαν το κλάμα του, εντόπισαν το σημείο και ανοίγοντας τη σακούλα είδαν το μωρό. «Το μετέφερα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι δύο – τριών ημέρων. Πήρα ειδικό γάλα και το ταΐζω με σύριγγα» εξήγησε στο www.zoosos.gr.
Θυμίζουμε ότι σύμφωνα με τον νόμο 4830/2021 η εγκατάλειψη νεογέννητων ζώων είναι κακούργημα (άρθρο 24 παρ. 1β), αυτό όμως δεν φαίνεται να πτοεί τους δράστες και η κυβέρνηση της Ν.Δ. δυστυχώς δεν τόλμησε να νομοθετήσει ουσιαστικά μέτρα, ώστε τέτοια εγκλήματα να περιοριστούν.
Σύμφωνα με τον νέο νόμο επιτρέπεται ο οικόσιτος σκύλος ή η γάτα σου να γεννήσει μια φορά (άρθρο 8) και μετά ή θα στειρώσεις το ζώο ή θα στείλεις δείγμα του γενετικού υλικού του (DNA) στο Εργαστήριο Φύλαξης και Ανάλυσης Γενετικού Υλικού Ζώων Συντροφιάς που ΘΑ δημιουργηθεί… Ένα μέτρο ανεφάρμοστο επί της ουσίας που δεν θα αποτελέσει εμπόδιο ώστε τέτοια εγκλήματα να περιοριστούν, το οποίο μάλιστα θα ισχύσει από τις 1 Μαρτίου του 2022 (άρθρο 14)…
Μήνυση εναντίον ενός ακόμα κυνηγού κατατέθηκε από τον θηροφύλακα Φώτη Πετρόπουλο καθώς στις 19 Οκτωβρίου εντόπισε τον συγκεκριμένο άνδρα χωρίς κυνηγετική άδεια και με τροποποιημένη…
Η Κρητική Ομάδα Σκύλων Ανίχνευσης Δηλητηριασμένων Δολωμάτων μετά από έρευνα που πραγματοποίησε για δύο μέρες στη Ρόδο στις 22 και 23 Σεπτεμβρίου διαπίστωσε - αυτό…