Το κουτάβι που βρήκε η Θένια Βασιλείου στη μέση του δρόμου στην περιοχή της Καμάριζας (Λαύριο Αττικής) στις 3 Σεπτεμβρίου με το κεφάλι του σφηνωμένο στο κονσερβοκούτι φέρνει για πολλοστή φορά στη δημοσιότητα το θέμα του θανάσιμου κίνδυνου που διατρέχουν τα ζώα από τ' απορρίμματα (πλαστικές σακούλες, δοχεία, χημικά) κάθε είδους.
Ειδικά τα δοχεία και συγκεκριμένα οι κονσέρβες μετατρέπονται σε παγίδες θανάτου αφού τα ζώα ψάχνοντας τροφή βάζουν το κεφάλι τους μέσα σ' αυτά και είτε κόβονται από το μέταλλο, είτε πεθαίνουν από την ασφυξία ή την δίψα εγκλωβισμένα έτσι για μέρες.
Έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ ότι ειδικά όσοι ταΐζουν αδέσποτα θα πρέπει να φροντίζουν την καθαριότητα του χώρου όχι μόνο γιατί ο νόμος το επιβάλλει, όχι μόνο για να μην έρχονται σε σύγκρουση με τους γείτονες που δεν αγαπούν τ’ αδέσποτα αλλά κυρίως για να προστατέψουν τα ίδια τα ζώα. Ποτέ δεν αφήνουμε τενεκεδάκια, κονσέρβες και άλλα δοχεία διάσπαρτα.
Είναι πολύ σημαντικό όσοι ταΐζουν αδέσποτα να μαζεύουν τις κονσέρβες και να τις τοποθετούν στους κάδους ανακύκλωσης και πριν τις πετάξουν να τσαλακώνουν το στόμιο τους ώστε τέτοια ατυχήματα να αποφεύγονται.
Δικαίωμα των ζώων υποχρέωση των ανθρώπων
Όλοι εμείς που αγαπάμε τα ζώα οφείλουμε να τοποθετούμε έξω από το σπίτι μας ή σε δημόσιους χώρους δοχεία νερού ή και φαγητού. Ο νόμος μας το επιτρέπει αρκεί να τηρούμε τους κανόνες καθαριότητας και υγιεινής. Η σίτιση και το πότισμα των ζώων είναι υποχρέωση των ανθρώπων και δικαίωμα αυτών των πλασμάτων.
Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 παράγραφος ε συγκεκριμένα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».
Υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ο Σύλλογος Ζωόφιλων Γιαννιτσών υλοποιεί το πρόγραμμα «Αδέσποτος» ένα νέο εκπαιδευτικό μάθημα για παιδιά του δημοτικού. Αυτά τα έμμεσα μαθήματα φιλοζωίας βασίζονται στη σειρά βιβλίων «Τα Αδέσποτα» της συγγραφέως Σοφίας Ζαραμπούκα. Μέσα από τις σελίδες των βιβλίων οι αδέσποτοι σκύλοι λειτουργούν ως οδηγοί πόλης προσφέροντας γνώσεις τοπικής ιστορίας, ανάμεικτες με πληροφορίες για την ύπαρξή τους και τα προβλήματά τους.
Νέα εγκύκλιο εξέδωσε το ΥΠ.Α.Α.Τ. για την προστασία των αλόγων, μουλαριών και γαϊδουριών με αφορμή τις πολλές καταγγελίες για κακοποιήσεις ιπποειδών και τις συνθήκες καύσωνα…
Οι Οικολόγοι Πράσινοι στο νησί της Λέσβου με αφορμή τις επιθέσεις σε αιγοπρόβατα από σκυλιά στην Καλλονή και τον Μανταμάδο δεν τονίζουν μόνο τις ευθύνες που έχουν οι ιδιώτες οι οποίοι εγκαταλείπουν τα ζωντανά τους, ούτε μένουν μόνο στις ευθύνες που έχει και η δημοτική αρχή, επισημαίνουν ότι οι κτηνοτρόφοι μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση για τις απώλειες σε ζωικό κεφάλαιο.