Άξιο απορίας είναι πως σ’ ένα μικρό χωριό της Πέλλας στο Μάνδαλο κανείς δεν δήλωσε ότι είδε τον δράστη που πυροβόλησε με κυνηγετικό όπλο έναν αδέσποτο σκύλο, τραυματίζοντας σοβαρά το ζώο στα πόδια πριν από περίπου 20 ημέρες.
Το Φιλοζωικό Σωματείο Δήμου Σκύδρας Πέλλας «Η Στοργή» που ενημερώθηκε για το σκυλί το οποίο κούτσαινε, ανέλαβε τελικά το ζώο και το μετέφερε σε κτηνιατρείο. Στις 23 Ιανουαρίου το σκυλί, που το ονόμασαν Νουάρ, το χειρούργησε στην Έδεσσα ο κτηνίατρος Βασίλης Σλίμπας. Οι ακτινογραφίες έδειξαν το μέγεθος της ζημιάς στα άκρα του σκύλου από τα σκάγια...
Αν μπορείτε να βοηθήσετε για να καλυφθεί το κόστος
Αναφορικά με την κακοποίηση του σκύλου και τη σιωπή της τοπικής κοινωνίας «Η Στοργή» επισημαίνει τα εξής: «Ο ΝΟΥΑΡ ΕΓΧΕΙΡΗΣΤΗΚΕ,ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΜΕΝΟΣ!
Όπως είχαμε αναφέρει προχθές σε ποστ μας, θα πηγαίναμε τον Νουάρ, το σκυλί με το σπασμένο πόδι που βρέθηκε στο χωριό Μάνδαλο, στον γιατρό για εξετάσεις και εγχείρηση!
Βγάλαμε ακτινογραφία για να εκτιμηθεί η ζημιά και το ΣΟΚ που μας περίμενε ήταν τεράστιο! Ο Νουάρ δεν είχε χτυπηθεί από αυτοκίνητο, αλλά είχε πυροβοληθεί από κυνηγετικό όπλο, με σκάγια Νο 3ή 4! Ναι πυροβολήθηκε μέσα στο χωριό, ακούστηκε ο δυνατός θόρυβος και συγχρόνως το ουρλιαχτό ενός ζώου, αλλά και πάλι δεν είδε κάνεις και δεν άκουσε τίποτα! Αν αυτή η ομερτά που επικρατεί στην Ελλάδα και ειδικά στην επαρχία, δεν πεθάνει, θα θρηνήσουμε ακόμη πολλές ανυπεράσπιστες ψυχές, που το μόνο έγκλημα που έκαναν, ήταν ότι γεννήθηκαν!
Δυστυχώς σε αυτό το περιστατικό θεωρούνται συνένοχοι και οι κάτοικοι του χωριού Μάνδαλο, που απλά άκουσαν το περιστατικό, δεν αντέδρασαν και το προσπέρασαν σαν να ήταν κάτι απλό! Όταν όμως θα θρηνήσουν το σκοτωμένο παιδί τους ή τον συγγενή τους από τα σκάγια του παρανοϊκού δράστη, που δεν δίστασε να βγάλει όπλο μέσα σε κατοικημένη περιοχή, θα είναι πολύ αργά!
Ας γυρίσουμε στον Νουάρ μας, γιατί αυτοί οι «άνθρωποι» πια είναι χαμένη υπόθεση και απλά βρωμίζουν τον αέρα που αναπνέουμε κι εμείς!
Η ζημιά που έγινε στο πόδι ήταν πάρα πολύ μεγάλη, και τα δυο οστά η κερκίδα και η Ωλένη ήταν σπασμένα σε αρκετά κομμάτια. Και το χειρότερο όλων ήταν πως το συμβάν έλαβε χώρα περίπου πριν 20 μέρες!!!Το χειρουργείο ήταν πολύ δύσκολο και ο Νουάρ έχασε αρκετό αίμα! Έπειτα από ένα δίωρο χειρουργείο τελικά όλα πήγαν καλά, τοποθετήθηκε μεταλλική πλάκα, που πρέπει να αφαιρεθεί σε περίπου 3 μήνες!
Οι εξετάσεις του ευτυχώς βγήκαν αρνητικές και ο Νουάρ μας είναι υγιής! Είναι ημίαιμο Λαμπραντόρ, περίπου 3 ετών και 24 κιλά!
Δυστυχώς λόγω της άσχημης κατάστασης του, για ένα με ενάμιση μηνα θα πρέπει να ζει σε αυστηρό περιορισμό μέσα σε μεγάλο γκρέιτ! Θα βγαίνει μόνο για τις ανάγκες του και για να ξεπιαστεί! Δυστυχώς είναι απαραίτητο και εμείς και ο Νουάρ θα κάνουμε λίγο υπομονή ώστε να πάνε όλα καλά με την αποκατάσταση του!
Το χειρουργείο του κόστισε 400 ευρώ και οι εξετάσεις του 70 ευρώ, όποιος θέλει να μας βοηθήσει σε αυτό ή σε άλλο περιστατικό, θα ήταν μεγάλη ανακούφιση για μας, γιατί στην κυριολεξία πνιγόμαστε από τα πολλά περιστατικά και στο τέλος θα σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και δεν θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε κανένα άλλο ζώο!
Αν θέλετε να βοηθήσετε μπορείτε να καταθέσετε σε λογαριασμό κτηνιάτρου που θα δοθεί σε μήνυμα, είτε σε δικό μας λογαριασμό!
-----------------------------------
Περιοχή Σκύδρας-Ν. Πέλλας.
Για επικοινωνία στείλτε μήνυμα.
Παρακαλούμε σκεφτείτε να μας ενισχύσετε μέσω κατάθεσης στην Εθνική τράπεζα:
ΙΒΑΝ :GR0501104730000047361038988
ή στο Paypal: [email protected].
Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη για μας!».
Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» με ατράνταχτα επιχειρήματα για ακόμα μια φορά «κατακεραυνώνει» τον ιερέα Στρατή Δήσσο, ο οποίος χθες σε ραδιοφωνική…
Στο www.zoosos.gr απευθύνθηκε η Αγγελική Κυρίτση, που είναι κάτοικος Κορωπίου, καθώς αν και απευθύνθηκε στον Δήμο Κρωπίας για να ζητήσει βοήθεια για τη φροντίδα αδέσποτων…
Το τσουχτερό διοικητικό πρόστιμο ύψους 74.000 ευρώ βεβαιώθηκε από το Αστυνομικό Τμήμα Βάμου στον παράνομο εκτροφέα ζώων, που στο Παϊδοχώρι Χανίων είχε στήσει την «επιχείρηση» του εκμεταλλευόμενος επί χρόνια δεκάδες σκυλιά.