Χαρές κάνει η Θέτιδα, το θηλυκό κουταβάκι που βρέθηκε δεμένο σε αρδευτικό κανάλι στο Μαυροβούνι Πέλλας. Ένα εικοσιτετράωρο μετά την διάσωση του ήταν αρκετό ώστε αυτό το υπέροχο πλάσμα να κάνει χαρές στους σωτήρες του και να θέλει να παίζει με όλους. Και όμως αυτό το υπέροχο σκυλάκι κάποιος το έδεσε σ’ ένα παλούκι, που στερέωσε σε μια σιδεριά, και το εγκατέλειψε μέσα στο νερό σ’ ένα αρδευτικό κανάλι του Δήμου Σκύδρας για να το πνίξει.
Δείτε στο βίντεο πόσο το κουταβάκι χαίρεται...
Ευτυχώς κάποιοι που άκουσαν το κλάμα του ενημέρωσαν τις εθελόντριες «Της Στοργής» του Φιλοζωικού Σωματείου Δήμου Σκύδρας που έσπευσαν επί τόπου τις 25 Απριλίου και έσωσαν το σκυλί, που ήταν μέσα στο νερό άγνωστο για πόσο. Η μικρή Θέτιδα πλέον παίζει, τρέχει, πηδάει και απολαμβάνει τα χάδια μοιάζει να ξέχασε κιόλας αυτό που κάποιος άνθρωπος της έκανε. Αυτή η κουταβίτσα χρειάζεται σπιτικό αν είστε ο άνθρωπος της καλέστε στο τηλέφωνο: 6984881749.
Σε αυτό το βίντεο θα δείτε σε τι κατάσταση το βρήκαν μέσα στο αρδευτικό κανάλι...
Αυτή την ώρα μεταφέρεται στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Κέντρου Περίθαλψης Άγριων Ζώων (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.) στην Αίγινα η αλεπού, που εντοπίστηκε χθες αλυσοδεμένη στο Κορωπί Αττικής.
Μια ενήλικη θηλυκή φώκια εμφανίζεται τακτικά πια από τον περασμένο Μάιο μέσα στο λιμάνι του Πειραιά! Οι άνθρωποι της Mom, της Εταιρίας για την Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας, την ονόμασαν «Μελίνα» και τράβηξαν το βίντεο που βλέπετε.