Κάθε μέρα και καλύτερα είναι η σκυλίτσα που περιφερόταν σκελετωμένη στις 7 Ιανουαρίου στο Βαθύ Καλύμνου και εντοπίστηκε από έναν νεαρό άνδρα, τον Γιώργο Πεταλά, ο οποίος όχι μόνο δεν την προσπέρασε, αλλά ζήτησε και τη βοήθεια της συλλόγου «ANIMAL WELFARE HANDS OF KALYMNOS - ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ» ώστε να προσφέρει στο ζώο, που ήταν ένα βήμα πριν τον θάνατο, τις πρώτες βοήθειες.
Μάλιστα εκείνος ήταν που το μετέφερε σε κτηνιατρείο του νησιού, όπως επισημαίνει η πρόεδρος του φιλοζωικού φορέα, Σεβαστή Τσατάρου – Γερακιού, ώστε να γίνουν αιματολογικές εξετάσεις και να διαπιστωθεί αν το ζώο εκτός από την ασιτία υποφέρει και από ασθένειες.
Η υγεία της σκυλίτσας που είτε εγκαταλείφθηκε από κάτοικο του χωριού Βαθύ, είτε αφέθηκε εκεί από άλλη περιοχή της Καλύμνου για να πεθάνει από την πείνα, τη δίψα ή κάποια καραμπίνα πλέον πάει καλύτερα, παίρνει βάρος και σύντομα θα ψάξουν για εκείνη το κατάλληλο σπιτικό.
Η σκυλίτσα στις 15 Ιανουαρίου...
Και στην Κάλυμνο, όπως και παντού στην Ελλάδα, υπάρχουν αυτοί οι λίγοι που νοιάζονται και σώζουν ζώα τα οποία υποφέρουν εξαιτίας των ανθρώπων. Δυστυχώς όμως κανείς από το νησί δεν καταγγέλλει στις αρχές την κακοποίηση ζώων και οι περισσότερα περιστατικά με κακοποιημένα σκυλιά και γατιά αφορούν οικόσιτα ζώα.
Σ’ ένα προάστιο του Ηρακλείου Κρήτης ένας φιλόζωος εντόπισε το λυκόσκυλο, που βλέπετε, να κείτεται ανήμπορο σ’ ένα πάρκο. Το ενδιαφέρον του για τα ζώα δεν του επέτρεψε να προσπεράσει το πληγωμένο ζώο, γι’ αυτό και κάλεσε τη φιλόζωη εθελόντρια Γεωργία Νιώτη για να την ενημερώσει για το περιστατικό. Επί της ουσίας τρεις άνθρωποι πάλεψαν για ώρες και κατάφεραν με χάπια να ναρκώσουν τον λυκοσκυλάκο και να τον μεταφέρουν στο κτηνιατρείο.
Της Γιώτας Παγκράτη* Ο Μένιος, ήταν ένας αδέσποτος σκύλος που εντοπίστηκε τον Οκτώβριο του 2018 σκελετωμένος στη Δάφνη Αιτωλοακαρνανίας. Όταν τον βρήκαν ζύγιζε μόλις 8…
Η Αθηνά, η γάτα που εντοπίστηκε σε άθλια κατάσταση πολύ σοβαρά τραυματισμένη στις 7 Φεβρουαρίου του 2016 αφού κάτοικος των Μαλγάρων Θεσσαλονίκης την έκαψε με…