Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Την αγάπη τους για τα αδέσποτα δείχνουν κάτοικοι των Θρακομακεδόνων Αττικής οι οποίοι έξω από το σπίτι τους τοποθέτησαν ταΐστρα και ποτίστρα ώστε τα σκυλιά της γειτονιάς να βρίσκουν διαρκώς τροφή, αποδεικνύοντας ότι παντού υπάρχουν και εκείνοι που νοιάζονται.
Σε στάβλο στη Θεσσαλονίκη μεταφέρθηκε το άλογο που εντοπίστηκε στη Σταυρούπολη δεμένο και παρατημένο από τον ιδιοκτήτη του. Όπως δημοσιεύσαμε χθες ο αναγνώστης του www.zoosos.gr Γιάννης Παπαγεωργίου έβλεπε το ζώο εδώ και περίπου μια εβδομάδα να βρίσκεται στο ίδιο σημείο, ενώ φέρει τραύμα στο λαιμό και είναι εξαιρετικά σκελετωμένο.
Ο Δήμος Λευκάδας τους τελευταίους μήνες έχει κάνει σημαντικά βήματα για την προστασία των ζώων και την προαγωγή της φιλοζωίας. Σε συνεργασία με το Σωματείο Ζωόφιλων Λευκάδας L.A.W.S., στις αρχές Αυγούστου, γέμισε την πόλη της Λευκάδας, αλλά και πολλά, τουριστικά κυρίως, χωριά, με αφίσσες, οι οποίες τονίζουν την ανάγκη των ζώων για πόσιμο νερό ειδικά τους θερινούς μήνες και προτρέπουν τους κατοίκους να βάλουν δοχεία με φρέσκο νερό έξω από τις πόρτες τους.