Το κουτάβι που είχε εγκλωβιστεί σε υπόνομο όμβριων υδάτων στο κέντρο του Μαραθώνα Αττικής απεγκλώβισαν την Παρασκευή 20 Μαΐου πυροσβέστες και εθελοντές του Φιλοζωικού Σωματείου Μαραθώνα οι οποίοι ενημερώθηκαν για το ζώο από περίοικους.
Σύμφωνα με τον φιλοζωικό φορέα «Το κουταβάκι είχε πέσει από ένα ακάλυπτο φρεάτιο σαν κι αυτό που φαίνεται στο βίντεο, το οποίο όμως βρίσκεται σε δύσβατο σημείο με βάτα και πυκνή βλάστηση κάνοντας αδύνατη την διάσωσή του από εκεί. Αφού οι πυροσβέστες άνοιξαν το αμέσως κοντινότερο φρεάτιο, ο εθελοντής του Φιλοζωικό Σωματείου Μαραθώνα Μαρίνος Μπράμος ήταν ο μόνος που χωρούσε κι έτσι ξεκίνησε για την ανάκτηση του μικρού σκύλου με ένα κινητό για φακό και για καταγραφή του περιστατικού σε βίντεο.
Μετά από μερικά μέτρα στο βάθος του αγωγού φαινόταν να υπάρχει άνοιγμα το οποίο όμως έβγαινε σε ψηλό σημείο και για αυτό ο σκύλος δεν μπορούσε να φύγει από εκεί. Επειδή από την φασαρία απομακρύνθηκε από το αρχικό του σημείο δεν υπήρχε τελικά άλλη λύση από το να συρθεί κάποιος μέσα στα βρώμικα νερά για να το μαζέψει.
Ο μικρός όταν βγήκε μπανιαρίστηκε και επέστρεψε στη μαμά του και στα αδέρφια του. Αν κάποιος επιθυμεί να υιοθετήσει αυτόν ή κάποιο άλλο σκυλάκι του σωματείου μας μπορεί να μπει στο filozoikimarathona.gr/yiothesies/skyloi και να συμπληρώσει την σχετική αίτηση. Ευχαριστούμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία και τον εθελοντή μας!» καταλήγει η ανακοίνωση του Φιλοζωικού Σωματείου Μαραθώνα.
Μια ενήλικη θηλυκή φώκια εμφανίζεται τακτικά πια από τον περασμένο Μάιο μέσα στο λιμάνι του Πειραιά! Οι άνθρωποι της Mom, της Εταιρίας για την Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας, την ονόμασαν «Μελίνα» και τράβηξαν το βίντεο που βλέπετε.
Η Βίκυ Χατζηιωαννίδου μέλος του Φιλοζωικού Ομίλου Ξάνθης (Φ.Ο.Ξ.) μας ενημέρωσε για το πώς οι μικροί μαθητές που νοιάζονται για τ’ αδέσποτα σκέφτηκαν να πουλήσουν τα παιχνίδια τους για να συγκεντρώσουν τα χρήματα που απαιτούνταν ώστε να στειρωθούν δύο αδέσποτα που φρόντιζαν στη γειτονιά τους.
Η Ζωίτσα είναι μια υπέροχη ασπρόμαυρη γάτα που δεν βλέπει, αλλά ευτυχώς ζει ζωή χαρισάμενη στην Κερατέα της Αττικής καθώς μια οικογένεια της άνοιξε την…