«Μετά από συντονισμένες προσπάθειες της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας και την αμέριστη συνδρομή όλων των φιλίππων και ανθρώπων της ιππασίας εκκενώθηκαν όλοι οι ιππικοί όμιλοι στην ευρύτερη περιοχή της Βαρυμπόμπης, η οποία επλήγη από την πυρκαγιά χθες Τρίτη, 3/8.
253 αθλητικά άλογα, 23 πόνι και 2 γαϊδουράκια έχουν μεταφερθεί σώα και ασφαλή στο «σπίτι» τους στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο, όπου έχουν την καλύτερη φροντίδα.
Βρέθηκαν και τα πέντε αθλητικά άλογα που αγνοούνταν χθες το βράδυ!
Γίνεται μεγάλη προσπάθεια από την ΕΟΙ και όλους τους φιλίππους για προμήθειες σε χόρτο, τροφές αλόγων και ροκανίδι, για να καλυφθούν όλες οι ανάγκες των αλόγων μας.
Παράλληλα γίνεται προσπάθεια μιας πρώτης αποτίμησης των ζημιών στις ιππικές εγκαταστάσεις του ιππικών Ομίλων και από ότι φαίνεται τις μεγαλύτερες ζημιές υπέστη η εγκατάσταση του Ιππικού Ομίλου Βαρυμπόμπης.
Οι φωτογραφίες του Αλέξανδρου Γαστεράτου από τη χθεσινή διάσωση αλόγων...
Η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας ευχαριστεί θερμά όλους τους ανθρώπους της ιππασίας και όσους βοήθησαν στην έγκαιρη απομάκρυνση των αλόγων και την μεταφορά τους στο Μαρκόπουλο, κάτω από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες, καθώς και όσους με τις πολύτιμες πληροφορίες τους συνέβαλαν στην περισυλλογή των ελευθέρων αλόγων!.
Από την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας».
H Έμμα Κορρέ και η Ηλέκτρα Ασιλιάν βοηθούν στη μεταφορά ιπποειδών...
Η Μαρία Αρκομάνη και η Κατερίνα Φράγκου-Παρέλλη από τα Μέγαρα έσπευσαν να βοηθήσουν...
Διαμαρτυρία έξω από την είσοδο του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου στα Σπάτα της Αττικής διοργανώνουν το Σάββατο 29 Δεκεμβρίου στις 12:00 φιλόζωοι με αφορμή τη δολοφονία…
Το κείμενο που ακολουθεί δημοσίευσε ο σύλλογος «Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου» προκειμένου να καταδείξει ότι το «πρόβλημα» με τα αδέσποτα δεν λύνεται ούτε με την ανάθεση της ευθύνης στους εθελοντές των φιλοζωικών σωματείων ούτε φυσικά με την απομάκρυνση των ζώων από τις πόλεις και τα χωριά.
Στις 4 Δεκεμβρίου του 2014 θα εκδικαστεί τελικά η υπόθεση του βιασμού μιας σκυλίτσας στα Φιλιατρά από έναν 84χρονο άνδρα. Το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Κυπαρισσίας ανέβαλε σήμερα την εκδίκαση της υπόθεσης καθώς ο 84χρονος σύμφωνα με τους δύο μάρτυρες – συγγενικά του πρόσωπα –που εμφανίστηκαν στο δικαστήριο για να τον υπερασπιστούν πάσχει από παραφιλία και πιθανή άνοια γι’ αυτό και νοσηλεύεται ήδη σε ψυχιατρείο στην Αθήνα.