Το φράγμα του Πηνειού στον νομό Ηλείας, που είναι κοντά στο κέντρο της Ήλιδας, χρησιμοποιείται από τους ντόπιους ως τάφος για τα ανεπιθύμητα σκυλιά γι’ αυτό και στο σημείο εντοπίζονται ζωντανά – τα πιο τυχερά – και νεκρά δεκάδες άλλα.
Ο Γιώργος Δημητρόπουλος και η Άρτεμη Δημητροπούλου εντόπισαν τα δύο σκυλιά, που βλέπετε, εξαντλημένα προφανώς από την ασιτία και τις κακουχίες και κάνουν προσπάθεια να πιάσουν γι’ αυτό και ζήτησαν τη συνδρομή του www.zoosos.gr.
Συγκεκριμένα επισημαίνουν τα εξής: Σήμερα το πρωί εντοπίσαμε τυχαία μέσα στο φράγμα Πηνειού στο Κέντρο Ήλιδας 2 σκυλιά εμφανώς αδυνατισμένα.
Αρχικά θεωρήσαμε ότι θα μπορούσαν να βγουν από εκεί μέσα αλλά κάποιοι που έμεναν εκεί κοντά μας διαβεβαίωσαν ότι δεν μπορούν να βγουν μόνα τους έξω. Μας είπαν μάλιστα ότι κατά καιρούς έρχονται κάποιοι και εγκαταλείπουν μέσα στο φράγμα τα σκυλιά που θέλουν να ξεφορτωθούν.
Υπάρχει σκάλα που κατεβαίνει μέχρι κάτω αλλά αν ένα σκυλί βρεθεί μέσα στο φράγμα δεν μπορεί μετά να βγει έξω, ακόμα και αν ανέβει μέχρι την αρχή της σκάλας, γιατί στην αρχή της σκάλας υπάρχει ένα σίδερο μεγάλο σε μήκος το οποίο δεν μπορεί ένα σκυλί να το πηδήσει (το δείχνω στη φωτογραφία με κόκκινο βέλος).
Το συγκεκριμένο σημείο πρέπει να επιληφθεί ο δήμος και να το διορθώσει έτσι ώστε η σκάλα να φτάνει μέχρι επάνω και έτσι όσα σκυλιά βρίσκονται μέσα να μπορούν να βγουν έξω και να μην επαναληφθούν ανάλογα φαινόμενα στο μέλλον.
Στην αρχή της σκάλας βρήκαμε ένα λουρί που δείχνει ότι κάποιος έσυρε τα σκυλιά μέχρι το συγκεκριμένο σημείο και μετά τα κατέβασε κάτω.
Κατεβήκαμε προκειμένου να τα ανεβάσουμε επάνω, καλέσαμε και την Πυροσβεστική, αλλά τα σκυλιά είναι φοβικά και δεν πλησιάζουν.
Στον χώρο βρέθηκαν πολλά κρανία και οστά από σκυλιά που δείχνει ότι πολλά σκυλιά εγκλωβίστηκαν και βρήκαν τραγικό τέλος μέσα στο φράγμα.
Ζητάμε οποιαδήποτε βοήθεια να πιάσουμε και να απεγκλωβίσουμε τα σκυλιά αυτά γιατί εκεί μέσα είναι καταδικασμένα να πεθάνουν αργά και βασανιστικά από πείνα…».
Την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να δικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Πειραιά ο ηλικιωμένος άνδρας που χθες εντοπίστηκε στην παραλία κάτω από το Δημαρχείο Σαλαμίνας να πνίγει στην θάλασσα ένα σκυλί, το οποίο είχε κλείσει σ’ ένα τσουβάλι με πέτρες. Ο άνδρας, αλβανικής υπηκοότητας – όπως είπε η Νάντια Ζόμπολα, πρόεδρος της Ζωοφιλικής Ομάδα Εθελοντών Σαλαμίνας (Ζ.Ο.Ε.Σ.), στο www.zoosos.gr παράμενε ατάραχος παρά τις φραστικές επιθέσεις που δέχτηκε χθες από τους φιλόζωους που τον είδαν, τον σταμάτησαν και κάλεσαν την Αστυνομία.
Την προσοχή των φιλόζωων εφιστά το Φιλοζωικό Σωματείο Άνδρου καθώς στις 24 Μαΐου στην περιοχή Ανεμόμυλοι στη Χώρα μια γυναίκα βρήκε νεκρές τέσσερις από τις…
Δύο παπάκια μέσα σε κλουβί εγκαταλείφθηκαν χθες 2 Ιουνίου κοντά στο εμπορικό κέντρο «The Mall Athens». Σύμφωνα με τον Περιβαλλοντικό, Φιλοζωικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Αμαρουσίου…