Τη διάσωση της γάτας στο λιμάνι της Χίου που στεκόταν στον καταπέλτη του πλοίου Blue Star Myconos κατέγραψε με την κάμερα του ο Κωνσταντίνος Αναγνώστου καθώς το καράβι είχε βάλει μπρος τις μηχανές και είχε σηκώσει την μπουκαπόρτα. Ο ύπαρχος έπιασε το ζώο χρησιμοποιώντας απόχη, αφού προηγουμένως είχε ενημερώσει τον καπετάνιο, και είχε δεθεί με συρματόσχοινο ώστε να μην κινδυνέψει.
Στο βίντεο μπορείτε να δείτε τον ύπαρχο Μάριο Κούρτεση να πιάνει τη γάτα και να τη δίνει στο άνδρα του Λιμενικού που είναι στο λιμάνι.
Παντού υπάρχουν αυτοί οι οποίοι νοιάζονται όπως παντού υπάρχουν και καθάρματα καθώς δεν μπορούμε να ξεχάσουμε πως στις 6 Σεπτεμβρίου 2023 στο λιμάνι του Πειραιά εργαζόμενοι στο πλοίο «Blue Horizon» της εταιρίας Blue Star Ferries όχι μόνο έπνιξαν έναν άνθρωπο, τον 36χρονο Αντώνη Καρυώτη, πετώντας τον στη θάλασσα επειδή θεωρούσαν ότι είναι αλλοδαπός και δεν έχει εισιτήριο αλλά στη συνέχεια σε συνεργασία με τον καπετάνιο του πλοίου προσπάθησαν να κρύψουν τα ενοχοποιητικά στοιχεία της δολοφονίας.
Τα μέλη του πληρώματος που βρίσκονταν στην μπουκαπόρτα του καραβιού όχι μόνο έσπρωξαν στη θάλασσα τον νεαρό - και με νοητική υστέρηση άνδρα - που ήταν επιβάτης είχε βγει για λίγο από το πλοίο και προσπάθησε να ξαναμπεί. Αλλά τον έβλεπαν να πνίγεται και δεν έκαναν τον κόπο να του πετάξουν έστω ένα σωσίβιο...
Ραντεβού στην πλατεία Συντάγματος δίνουν οι φιλόζωοι της πρωτεύουσας στις 4 Οκτωβρίου στις 17:00 προκειμένου να ενώσουν τις φωνές τους και να διαμαρτυρηθούν για όσα συμβαίνουν εις βάρος των ζώων στη χώρα μας και όχι μόνο. Αφορμή για τη συγκεκριμένη εκδήλωση είναι η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 4/10.
Η Φιλοζωική Κρήτης σε συνεργασία με την World Society for the Protection of Animals (WSPA) διοργανώνει συνέδριο στις 21 Ιανουαρίου, στο Lato Boutique Hotel (Επιμενίδου 15) στο Ηράκλειο.
Στο Δημοτικό Κυνοκομείο Λαμιέων μεταφέρθηκε χθες ο σκελετωμένος και εμφανώς άρρωστος σκύλος οποίος περιφερόταν στον Γοργοπόταμο Φθιώτιδας και για τη διάσωση του είχαμε κάνει έκκληση…