Τους ελέγχους στα οικόσιτα ζώα συντροφιάς άρχισε ο Δήμος Θεσσαλονίκης προκειμένου να καταστεί δυνατή η διαχείριση του πληθυσμού των εκατοντάδων αδέσποτων ζώων που ζουν και εκεί καθώς ο μεγάλος αριθμός τους αποδεδειγμένα προκύπτει από τα ιδιόκτητα ζώα, για τα οποία οι κηδεμόνες τους δεν λαμβάνουν καμιά μέριμνα και συχνά τα εγκαταλείπουν οπουδήποτε.
Στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» για το θέμα μίλησε η Βάσω Χατζημανώλη, που είναι μέλος της Πενταμελούς Επιτροπής Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων του δήμου και υπεύθυνη ιδιωτικού καταφυγίου αδέσποτων. Στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε την αναγκαιότητα των ελέγχων αλλά την ανάγκη συμμόρφωση με τις υποδείξεις των αρμοδίων ώστε να μην βεβαιωθεί πρόστιμο στους παραβάτες αν τελικά συμμορφωθούν.
Παράλληλα τόνισε πως ενώ ασχολείται 47 χρόνια με τη διαχείριση ζώων συντροφιάς τώρα πια βλέπει πολύ μεγάλο αριθμό ζώων τα οποία εγκαταλείπονται, ενώ αναφέρθηκε και σε εκείνους οι οποίοι πετούν στον δρόμο κυριολεκτικά συνήθως ηλικιωμένα ζώα όταν πεθάνουν οι ιδιοκτήτες τους αφού φυσικά κάνουν αποδοχή της κληρονομιάς.
Έξω από την καφετέρια «Κούρος» που βρίσκεται στο 4ο χιλιόμετρο Λιβαδειάς – Δελφών περιφέρεται η σκυλίτσα, την οποία βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ζώο έχει πρόσφατα γεννήσει και αν και δεν είναι εμφανές λόγω του τριχώματος του είναι εξαιρετικά αδύνατο προφανώς από την ασιτία.
Το προεκλογικό ενδιαφέρον δημοτικών παρατάξεων, υποψήφιων δημοτικών συμβούλων και υποψήφιων δημάρχων για τα αδέσποτα και τη φροντίδα τους επισημαίνει με ανακοίνωση της η Πανελλαδική Φιλοζωική…
O Βάκης είναι ένας γλυκύτατος σκυλάκος, περίπου 1 έτους. Βρέθηκε κουτάβι μαζί με τα αδέρφια του και τη μαμά του σε χωράφι στην περιοχή της Αγ. Μαρίνας στο Κορωπί. Ο Βάκης, μετά από 1 χρόνο, βρίσκεται ακόμα εκεί αλλά πλέον δεν είναι καθόλου καλά. Δυστυχώς κάποιο διερχόμενο αυτοκίνητο τον χτύπησε και περπατάει με μεγάλη δυσκολία. Δείχνει, ότι πονάει πολύ και το τελευταίο διάστημα έχει αδυνατήσει υπερβολικά και κάθε μέρα η κατάστασή του χειροτερεύει.