Θαμμένο ζωντανό μέσα σ’ ένα χαντάκι έξω από ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι στην οδό Σούτσου στα Ζαρουχλέικα Πάτρας βρήκαν χθες το βραδύ δύο κοπελιές και ένα αγόρι τον σκύλο που βλέπετε στις φωτογραφίες και κάλεσαν την Πυροσβεστική για να τον σώσουν.
Οι πυροσβέστες με φτυάρι ξέθαψαν το ζώο όπως θα δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί.
Η Κατερίνα Χρυσανθακοπούλου, που μαζί με άλλους τρεις φιλόζωους μετέφερε το θηλυκό Σέττερ στο κτηνιατρείο της Ελένης Μπουρδάκου και μίλησε στο www.zoosos.gr, μας εξήγησε ότι το ζώο την ίδια μέρα πριν το βρουν θαμμένο ζωντανό νεαροί κάτοικοι της περιοχής το είδαν μετά βίας να κινείται από την εξάντληση σε αυτή τη γειτονιά κοντά στο 47ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας και κοντά στην Άγιο Βασίλειο.
Θαμμένο ζωντανό σε χαντάκι!
Όταν εκείνοι, που πρωτοείδαν το ζώο σε κακά χάλια, το αναζήτησαν λίγες ώρες αργότερα για του δώσουν τροφή δεν κατάφεραν να το βρουν και τελικά το βράδυ της ίδιας μέρας άκουσαν τις φωνές του μέσα από το χαντάκι καθώς είχε καταφέρει να βγάλει μέσα από το χώμα μόνο το κεφάλι του.
Το ζώο παραμένει για νοσηλεία στον κτηνιατρείο της κας Μπουρδάκου.
Οι πυροσβέστες που πήγαν επί τόπου ξέθαψαν την σκυλίτσα και έτσι μεταφέρθηκε το ζώο στο κτηνιατρείο για περίθαλψη από την κα Χρυσανθακοπούλου, την Κωνσταντίνα Κατσαΐτη, την Ολυμπία και τον Νίκο Πιπιλή και τον Χάρη Δήμου. Οι εξετάσεις δεν έχουν δείξει ακόμα από τι πάσχει η σκυλίτσα ενώ ακόμα δεν γνωρίζουμε αν το μικροτσίπ που φέρει είναι καταχωρημένο με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη του.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Στις 28 Φεβρουαρίου του 2023 ορίστηκε για να εκδικαστεί η υπόθεση της κακοποίησης δεκάδων σκυλιών που ο Δήμου Βοΐου είχε κλείσει παράνομα…
Την ηλικιωμένη που χτυπώντας μ’ ένα ξύλο σκότωσε στις 2 Μαΐου ένα γατάκι στο χωριό Πλαγιά Λέσβου κατήγγειλε γυναίκα αυτόπτης μάρτυρας. To πτώμα του ζώου…
Τη δηλητηρίαση οκτώ σκυλιών στο χωριό Αρχάνι καταγγέλλει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας (Φ.Σ.Θ.) ο οποίος σε σχετική ανακοίνωση του επισημαίνει ότι ο Δήμος Μακρακώμης - Σπερχειάδας δεν εφαρμόζει τα όσα η νομοθεσία τον υποχρεώνει να κάνει παρ’ όλες τις προτάσεις για βοήθεια που το σωματείο του πρότεινε.
2 Σχόλια
Μολοσσίς Απειρωτάν
Είναι σέττερ και όντως επειδή έχω σέττερ, έχουν κατπληκτικό χαρακτήρα, πολύ φιλικά και αξιαγάπητα!
Είναι σέττερ και όντως επειδή έχω σέττερ, έχουν κατπληκτικό χαρακτήρα, πολύ φιλικά και αξιαγάπητα!
Είναι υπέροχα, καταπληκτικά σκυλιά τα επανιέλ, θα είναι τυχερός όποιος το υιοθετήσει