Στο κτηνιατρείο της Μαριλένας Αγαπουλάκη μετέφερε σήμερα το πρωί ο Τάκης Προεστάκης το σκελετωμένο σκυλί που κυκλοφορούσε στο χωριό Επισκοπή Ιεράπετρας. Το ζώο που είναι σκελετωμένο από την ασιτία σκότωσε κοτόπουλα για να τραφεί (τι πιο φυσιολογικό για ένα ζώο που πεθαίνει της πείνας;) κάτοικοι κατάφεραν να το πιάσουν και ευτυχώς δεν το σκότωσαν αλλά κάλεσαν τον κ. Προεστάκη για να το παραλάβει αντί να καλέσουν τον Δήμο που είναι αρμόδιος για την διαχείριση των αδέσποτων.
Ο κ. Προεστάκης δεν αδιαφόρησε πήγε επί τόπου και πήρε μαζί του ζώο για να το μεταφέρει στην κτηνίατρο. Το σκυλί είναι εγκαταλελειμμένο καθώς φοράει περιλαίμιο αλλά προσπαθούσε να μπει μόνο του στο κλουβί πού ήταν μέσα στο αυτοκίνητο αποδεικνύοντας ότι εξοικειωμένο με το Ι.Χ.
Το ζώο όπως θα δείτε και στο βίντεο είναι ένα βήμα πριν τον θάνατο.
Σύμφωνα με την γνωμάτευση της κας Αγαπουλάκη το θηλυκό σκυλί έχει εξαιρετικά χαμηλή αρτηριακή πίεση και αν δεν το έσωζε ο κ. Προεστάκης θα άντεχε ίσως για δύο μέρες ακόμα. Στην σκυλίτσα έγιναν αιματολογικές εξετάσεις και αναμένονται τα αποτελέσματα τους.
Δεν θα βαρεθούμε να λέμε ότι αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν στα ζώα που εγκαταλείπονται.
Η Βενετία Σουλακέλη φρόντιζε μια σκυλίτσα πίσω από το εργοστάσιο ΛΥΧΝΙΑ στον Κόκκινο Μύλο στον Δήμο Αχαρνών. Την Παρασκευή 5 Αυγούτου η γυναίκα πέρασε το μεσημέρι και της άφησε φαγάκι, όπως συνήθιζε. Η σκυλίτσα ήταν ετοιμόγεννη. Είχε φτιάξει μέσα στα πεταμένα νοβοπάν τη φωλιά της.
Έξω από το Κιλκίς κοντά στον σκουπιδότοπο προς το χωριό Κολχίδα ένα μέλος του Φιλοζωικού Συλλόγους Κιλκίς εντόπισε σήμερα τρία σκυλιά νεκρά, να κείτονται σε μικρή απόσταση, σκοτωμένα με καραμπίνα αφού έφεραν σκάγια διασποράς. Στο ίδιο σημείο δέκα λεπτά πριν εντοπίσει τα πτώματα των τριών ζώων, ο μάρτυρας είχε παρατηρήσει ένα αμάξι σταθμευμένο εκεί και έναν άνδρα να κάνει περίεργες κινήσεις.
Με αφορμή άλλη μια πυροβολημένη Γερακίνα που εντοπίστηκε χθες από τον Μάνο Θεοδωράκη στην περιοχή της λίμνης Κουρνά στα Χανιά και εστάλη στο Ηράκλειο ώστε να παραλάβουν το ζώο οι εθελοντές του παραρτήματος του Ελληνικού Κέντρου Περίθαλψης Άγριων Ζώων και να βοηθήσουν στην περίθαλψη του έρχεται για πολλοστή φορά στην επικαιρότητα το θέμα της εξόντωσης μη θηρεύσιμων ειδών από κυνηγούς.