Χάρη στην υπομονή και την επιμονή της «Γατοομάδας Θεσσαλονίκης», που ανταποκρίθηκε στην έκκληση του www.zoosos.gr, η αρσενική γάτα η οποία ζούσε επί μήνες εγκλωβισμένη σε σφραγισμένο από την Εισαγγελία Θεσσαλονίκης σε διαμέρισμα στην οδό Αγίας Τριάδας στην περιοχή του Φαλήρου τελικά απεγκλωβίστηκε στις 27 Αυγούστου και μεταφέρθηκε για εξετάσεις και φροντίδα στο κτηνιατρικό κέντρο του Γιώργου Κίτκα, αφού ήταν αφυδατωμένη και εξαντλημένη.
Για τον απεγκλωβισμό της χρειάστηκε φυσικά η παρέμβαση της Αστυνομίας και συγκεκριμένα του Αστυνομικού Τμήματος Τούμπας, που κινητοποιήθηκε μετά από την πίεση των φιλόζωων και των γειτόνων, οι οποίοι τάιζαν το ζώο για να το κρατήσουν στη ζωή ρίχνοντας τροφή από μια χαραμάδα της εξωτερικής πόρτας. Αυτό συνέβαινε γιατί η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος - αν και γνώριζε ότι εκεί ζούσε γάτα - ισχυριζόταν ψευδώς ότι στο σπίτι, το οποίο νοίκιαζε ένας άνδρας που προφυλακίστηκε, δεν υπάρχει κανένα ζώο.
Οι αστυνομικοί πήγαν αρχικά στις 18 Αυγούστου και έφυγαν άπραγοι καθώς η γάτα – προφανώς φοβισμένη εξαιτίας και των πολλών εβδομάδων απομόνωσης – κρυβόταν και δεν εμφανίστηκε όταν μπήκαν μέσα στο σπίτι οι αστυνομικοί υπάλληλοι μαζί με τον άνδρα που εξουσιοδότησε η ιδιοκτήτρια του σπιτιού για να το ανοίξει.
Για να σωθεί το ζώο χρειάστηκε να παρέμβουν εκ νέου οι φιλόζωοι, οι οποίοι εξ αρχής είχαν προσκομίσει και την φωτογραφία και το βίντεο που βλέπετε με το ζώο να φαίνεται μέσα στο σπίτι. Αυτό εξήγησε στο www.zoosos.gr ο Αριστοτέλης Καρκαμάνης, που δραστηριοποιείται στην «Γατοομάδα Θεσσαλονίκης», και χρειάστηκε να καλέσει τηλεφωνικά πολλές φορές την ιδιοκτήτρια του σπιτιού - και ουσιαστικά να την απειλήσει ότι θα την καταγγείλει στην ΕΛ.ΑΣ. - αν δεν πάει επί τόπου να ανοίξει και πάλι το σπίτι για να τοποθετήσουν γατοπαγίδα. Έτσι και έγινε σήμερα. Δύο εθελοντές της «Γατοομάδα Θεσσαλονίκης» παρουσία της ιδιοκτήτριας του σπιτιού μέσα σε μισή ώρα έπιασαν το ζώο αφού το δελέασαν με τη τροφή που τοποθέτησαν στην γατοπαγίδα.
Έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα νοσηλείας
Η γάτα θα χρειαστεί να παραμείνει στο κτηνιατρείο για κάποιες μέρες και η «Γατοομάδα Θεσσαλονίκης» κάνει έκκληση για να καλυφθούν τα νοσήλια και το κόστος των απαραίτητων εξετάσεων για τον αρσενικό γάτο, που μόλις συνέλθει θα στειρωθεί. Για να βοηθήσετε επικοινωνήστε με την «Γατοομάδα Θεσσαλονίκης» μέσω facebook ή στείλτε SMS στο κινητό 6979780445 ή καλέστε στο ίδιο νούμερο 14:00 - 16:00. Φυσικά το ζώο μόλις συνέλθει θα χρειαστεί σπιτικό και εκείνους που θα το κάνουν μέλος της οικογένειας τους.
Εθελόντρια της Ομάδας Προστασίας Αδέσποτων «Φιλαράκια Καμένων Βούρλων» έσωσε στις 3 Ιανουαρίου τον σκύλο που εντόπισε τυχαία να περιφέρεται επί της οδού Γερασίμου Βασιλειάδη κοντά…
Πιλοτικό πρόγραμμα δωρεάν στείρωσης δεσποζόμενων σκύλων καθώς και τοποθέτηση μικροτσίπ αρχίζει ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου με στόχο την μείωση της εγκατάλειψη κουταβιών από οικόσιτα…
383 αδέσποτα ζώα (σκύλοι και γάτες) στειρώθηκαν μέσα σε δέκα μέρες στον Δήμο Καβάλας και στον Δήμο Νέστου μέσω του προγράμματος της ευρωπαϊκής φιλοζωικής οργάνωσης ΕΤΝ. Το Φιλοζωικό Σωματείο «Αίσωπος» αναφέρει ότι οι τρεις κτηνίατροι που συνεργάζονται με την ΕΤΝ έκαναν καταπληκτική δουλειά και όλα τα ζώα που εγχειρίστηκαν είναι καλά στην υγεία τους.