Ταχύτατα επουλώνονται οι πληγές της σκυλίτσας που εντοπίστηκε στις 8 Αυγούστου σε μια χωματερή πέντε χιλιόμετρα έξω από την Ιεράπετρα στο δρόμο προς το χωριό Μακρυλιά να περιφέρεται με μια τεράστια πληγή στον κορμό του σώματος της.
Τα τραύματα επουλώνονται.
Το ζώο μάζεψε ο Τάκης Προεστάκης και όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr το μετέφερε στον Μιχάλη Σπυριδάκη ο οποίος καθάρισε την πληγή, έκανε απόξεση του δέρματος που είχε σαπίσει, και περιποιήθηκε τον υγιή ιστό με κρέμες και ειδικά επιθέματα ώστε το σκυλί να μην πεθάνει από την μόλυνση.
Το ζώο όπως ήταν την ημέρα που μεταφέρθηκε στον κτηνίατρο.
Σύμφωνα με τον κ. Σπυριδάκη το κουταβάκι που ήταν τότε μόλις τεσσάρων δεν δαγκώθηκε από άλλα ζώα και το είδος του τραύματος «δείχνει» ότι ανθρώπινο χέρι έγδαρε στην κυριολεξία αυτό το πλάσμα. Η σκυλίτσα έχει όρεξη για φαγητό, νερό και χάδια και πλέον παρά τον μεγάλο πόνο που νιώθει παίζει με τα άλλα τετράποδα μέλη της οικογένειας του κ. Προεστάκη. Το ζώο για την ανάπλαση του δέρματος έχει υποστεί ήδη δύο επίπονες χειρουργικές επεμβάσεις και θα χρειαστεί να υποβληθεί και σε τρίτη για να κλείσει τελείως η πληγή.
Η ανάπλαση του δέρματος της μικρής ελπίδας είναι ταχύτατη αλλά και οι χειρουργικές επεμβάσεις που έχει υποβληθεί επίπονες.
Ο κ. Προεστάκης επισημαίνει ότι είναι συγκινητικό το ενδιαφέρον του κόσμου για την Ελπίδα – καθώς έτσι την ονομάτισε – όμως εκείνος χρειάζεται βοήθεια για την συντήρηση των 140 σκυλιών που φιλοξενεί στο καταφύγιο του. Όποιος μπορεί να τον βοηθήσει με τροφές και φάρμακα μπορεί να καλέσει στο τηλέφωνο: 6974916863.
Ένας οικόσιτος σκύλος νεκρός, καθώς και πάπιες και δεκαοχτούρες που βρέθηκαν δηλητηριασμένες στη θάλασσα είναι απολογισμός της εγκληματικής πράξης η οποία διαπιστώθηκε χθες 5 Απριλίου…
Έκκληση για τον εντοπισμό της μαύρης γάτας που περιφέρεται σφηνωμένη σε μια κονσέρβα απευθύνει η Έλια Παπαηλιού και η «Φιλοζωική Ένωση Εθελοντών Δήμου Βάρης Βούλας…
Εγκαταλειμμένο και σε τραγική κατάσταση εντοπίστηκε το βράδυ του Σαββάτου 10 Σεπτεμβρίου 2011 ένα γαϊδουράκι στην περιοχή της Μαγούλας Λακωνίας. Ύστερα από προσπάθειες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης το άτυχο ζώο μεταφέρθηκε παραπλεύρως του δρόμου, όπου μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου Σπάρτης προσπάθησαν να το συνεφέρουν.