Νεότερη ενημέρωση 11-1-2013: Το ζώο πάλεψε για τη ζωή του επί τρεις μέρες δυστυχώς δεν τα κατάφερε
Η Λίζα Πεσεξίδου φιλόζωη και κάτοικος του Αμύνταιου Φλώρινας μας ενημέρωσε για τη δηλητηριασμένη τροφή, που κάποιος έριξε σήμερα σε κεντρικό δρόμο του χωριού για να εξοντώσει τα ζώα της περιοχής. Ο λευκός σκυλάκος ο Μήτσος, που ζει κοντά στην πλατεία αφού εκεί είναι το σπίτι των δικών του επί τρεις ώρες σπαρταρούσε παλεύοντας με το δηλητήριο.
Του έγιναν ενέσεις ατροπίνης, αλλά δεν γνωρίζουμε αν το σκυλί επιβίωσε. To βίντεο το αναδημοσιεύουμε και εμείς γιατί οφείλουμε εδώ στο www.zoosos.gr να δείχνουμε τα εγκλήματα που διαπράττουν οι ανώτεροι άνθρωποι προς τα κατώτερα ζώα. Αν έχετε γερό στομάχι δείτε την μάχη, που δίνει το ζώο για τη ζωή του.
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Τρικάλων «Ο Άργος» ενημερώθηκε στις 8 Αυγούστου 2014 για ένα σκυλί που ζούσε σε άθλια κατάσταση αλυσοδεμένο χωρίς τροφή και στέγη. Όταν οι εθελοντές μέλη του συλλόγου έφθασαν επί τόπου είδαν ένα Πόιντερ μέσα στην πόλη των Τρικάλων σε ιδιόκτητο χώρο κοντά στον δρόμο Τρικάλων - Καλαμπάκας να κείτεται ανήμπορο μέσα στις λάσπες, αφού εκείνη τη μέρα είχε βρέξει.
Σοβαρά τραυματισμένο με τσεκούρι στο κεφάλι βρήκε τον αδέσποτο σκύλο που φρόντιζε σήμερα το πρωί μια κάτοικος της Πλύτρας Λακωνίας. Το ζώο μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο…
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Σητείας ανακοίνωσε νωρίτερα σήμερα ότι ένα σκυλί δηλητηριάστηκε σήμερα στην περιοχή Πλατανάρια και ένα δεύτερο στον δημοτικό χώρο στάθμευσης στη Σητεία που…
Τελικά τι έγινε; Ξέρουμε αν σώθηκε το σκυλάκι;