Ο συνεργάτης μας Δημήτρης Ζησόπουλος που δραστηριοποιείται στη Θεσσαλονίκη και για την φροντίδα των ζώων μέσω της «Γατοομάδας» εντόπισε χθες στην οδό Παύλου Μελά μια γάτα η οποία είχε φάει φόλα. Το ζώο «πάλευε» με το δηλητήριο και όση ώρα ο Δημήτρης έψαχνε να βρει σε ποιο κτηνιατρείο να τη μεταφέρει – καθώς ήταν 14:00 το μεσημέρι – άφησε την κάμερα του ανοιχτή να τραβάει το μαρτύριο του ζώου.
Επειδή ο ίδιος είναι κινηματογραφιστής αντιλαμβάνεται πολύ καλά τη δύναμη της εικόνας και πως λειτουργούν αυτά τα πλάνα ως αποδεικτικά στοιχεία ενός εγκλήματος που συμβαίνει παντού στον τόπο μας. Το ζώο μεταφέρθηκε στην κτηνιατρική κλινική του Κυριάκου Αγαθαγγελίδη και παλεύει να κρατηθεί στη ζωή. Δυστυχώς δεν έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο. Έτσι θα αντιληφθείτε – όσοι χαρακτηρίζεται γραφικούς ή αργόσχολους τους φιλόζωους – τι κάνουμε εμείς οι άνθρωποι σε αυτά τα ανυπεράσπιστα πλάσματα.
Θα σας λυθεί η απορία για το ποιος είναι το κτήνος…
Μέσω facebook η Χριστίνα Παναγιωτοπούλου έκανε γνωστή την κακοποίηση αλόγων και άλλων ζώων στην Πετρούπολη της Αττικής. Στη διασταύρωση των οδών Πολυκάρπου και Ορεστιάδας…
Η Βάσω Χατζημανώλη γνωστή για τη φιλοζωική της δράση στη Θεσσαλονίκη – και όχι μόνο – εντόπισε μαζί με την κόρη της Ντόλυ στις 17 Μαρτίου τη σκυλίτσα που βλέπετε στη φωτογραφία.
Το Φιλοζωικό Σωματείο Λάρισας Anim.A.L. (Animal Adoptions Larissa) εφιστά την προσοχή των κηδεμόνων ζώων και όλων εκείνων που φροντίζουν αδέσποτα καθώς στην περιοχή της Γιάννουλης…
7 Σχόλια
Ζησόπουλος
Δυστυχώς δεν άντεξε. Την έθαψα σ' ένα λοφάκι κοντά στη γειτονιά της να βλέπει το ρεμάλι που τη φόλιασε.
Εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως αν πιάσω τέρας με φόλα,θα του την ταίσω,κ λίγο πριν πεθάνει θα τον αφήσω να πάει σε νοσοκομείο,κι αν σωθεί,σώθηκε.Εχω φάει κατά λάθος φυτοφάρμακο κ ξέρω πολύ καλά το τι νοιώθεις.Εύχομαι να σωθεί η γλυκιά μου,εύχομαι να σταματήσει αυτή η νοσηρότητα των "ανθρώπων" απέναντι στη Ζωή.Εύχομαι...
Το βασικό είναι να έχουμε ένα κουτί πρώτων βοηθειών. Αυτό που έχω κάτω από τη σέλα της μηχανής έχει μέγεθος μεγάλου πορτοφωλιού και περιέχει δυό μικρές σύρριγγες, ένα εμμετικό και τρείς αμπούλες ατροπίνης.
Όταν βρείτε ζώο σ' αυτή την κατάσταση καλέστε σε κάποιον κτηνίατρο να σας δώσει οδηγίες αφού του περιγράψετε το περιστατικό.
Δυστυχώς δεν άντεξε. Την έθαψα σ' ένα λοφάκι κοντά στη γειτονιά της να βλέπει το ρεμάλι που τη φόλιασε.
tiegine telika?
ξιδι παιδια ξιδι!εχω σωσει 2 σκυλακια και ενα γατακι ετσι μεχρι στις στιγμης το ξιδι εξουδετερωνει την φολα στο στομαχακι τους!
Εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως αν πιάσω τέρας με φόλα,θα του την ταίσω,κ λίγο πριν πεθάνει θα τον αφήσω να πάει σε νοσοκομείο,κι αν σωθεί,σώθηκε.Εχω φάει κατά λάθος φυτοφάρμακο κ ξέρω πολύ καλά το τι νοιώθεις.Εύχομαι να σωθεί η γλυκιά μου,εύχομαι να σταματήσει αυτή η νοσηρότητα των "ανθρώπων" απέναντι στη Ζωή.Εύχομαι...
ΠΑΣ ΚΑΛΑ? ΠΟΙΟΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΦΟΛΑ ΒΡΕ ΔΟΛΟΦΟΝΕ? ΠΡΩΤΑ ΒΑΣΑΝΕΙΖΕΤΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....ΕΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΜΕΣΑ....ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΣ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΥΣΤΗΚΟΤΑΤΟ ! ...... Α ΡΕ ΖΩΑ...
Το βασικό είναι να έχουμε ένα κουτί πρώτων βοηθειών. Αυτό που έχω κάτω από τη σέλα της μηχανής έχει μέγεθος μεγάλου πορτοφωλιού και περιέχει δυό μικρές σύρριγγες, ένα εμμετικό και τρείς αμπούλες ατροπίνης.
Όταν βρείτε ζώο σ' αυτή την κατάσταση καλέστε σε κάποιον κτηνίατρο να σας δώσει οδηγίες αφού του περιγράψετε το περιστατικό.
ahh peste mas ti tha ginei an einai kala!