Εκατοντάδες άγρια πουλιά κατασχέθηκαν χθες αφού βρέθηκαν να πωλούνται παράνομα στο παζάρι του Σχιστού στον Κορυδαλλό. Η επιχείρηση κατάσχεσης και σύλληψης των εμπόρων στο πλαίσιο του αυτοφώρου αποδεικνύει πόσο μεγάλη ζημιά προκαλούν στο περιβάλλον και στα άγρια πτηνά οι λεγόμενοι πουλοπιάστες που τα εμπορεύονται είτε για να ζουν αιχμάλωτα σε κλουβιά για όσο κελαηδούν είτε για «μεζέ».
Η ΑΝΙΜΑ που συμμετείχε στην διαδικασία απελευθέρωσης των υγειών πουλιών και φιλοξενεί όσα έχουν ανάγκη περίθαλψης τονίζει: Κατασχέθηκαν την Κυριακή από το παζάρι του Σχιστού, όπου επωλούντο παράνομα, σε μια συντονισμένη επιχείρηση της Αστυνομίας, της ομοσπονδιακής θηροφυλακής της Δ΄ Κυνηγετικής Ομοσπονδίας και του Δασαρχείου Αιγάλεω.
Τα είδη που κατασχέθηκαν.
Η ΑΝΙΜΑ παρέλαβε τα κατασχεμένα πουλάκια και αξιολόγησε ποια μπορούσαν να απελευθερωθούν άμεσα. Ευτυχώς τα περισσότερα ελευθερώθηκαν, μιας και ήταν φρεσκοπιασμένα και δεν είχαν προλάβει να πάθουν σοβαρές ζημιές από την παραμονή τους στα κλουβιά. Χαρήκαμε για την επιτυχία του εγχειρήματος, παραμένει όμως πάντα το ερώτημα: Ως πότε η πολιτεία θα επιτρέπει το αίσχος του Σχιστού κάθε Κυριακή;
Τί την εμποδίζει να το κλείσει μια για πάντα; Η ΑΝΙΜΑ, όπως και η Ορνιθολογική, μέχρι και στον εισαγγελέα έχουμε καταθέσει για το θέμα αυτό, και τίποτε δεν έγινε-απολύτως τίποτε. Ευτυχώς τουλάχιστον οργανώνονται δυο-τρεις επιχειρήσεις τον χρόνο από τους προαναφερθέντες, οπότε κάποια πλασματάκια βρίσκουν την ελευθερία τους κι εμείς στην ΑΝΙΜΑ προσπαθούμε να "επιδιορθώσουμε" κάμποσα ακόμη, για να πετάξουν κι αυτά κάποια στιγμή ελεύθερα. Οι έμποροι που συνελήφθησαν πέρασαν στην διαδικασία του αυτοφώρου...».
Στο Κέντρο Διάσωσης που λειτουργεί ο σύλλογος «ΑΡΧΕΛΩΝ» στην Γλυφάδα Αττικής βρίσκεται από τις 2 Οκτωβρίου η θαλάσσια χελώνα Caretta – caretta η οποία εντοπίστηκε στη περιοχή της Αγίας Άννας στο νησί της Νάξου να κολυμπάει έχοντας καταπιεί αγκίστρια. Δύο μέλη του Συλλόγου Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου που είδαν τις πετονιές να κρέμονται από το στόμα και να έχουν μπλεχτεί στο πτερύγιο της κατάφεραν με κόπο να τη βγάλουν στην στεριά και να τη στείλουν στη συνέχεια στον σύλλογο «ΑΡΧΕΛΩΝ» για περίθαλψη.
Σε μια γειτονιά της Νέας Δημητριάδας Μαγνησίας στην πόλη του Βόλου ζει κάτω από απαράδεκτες συνθήκες το θηλυκό σκυλί που βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ζώο είναι δεμένο διαρκώς με μια χοντρή αλυσίδα – ικανή να κρατήσει δέσμιο ελέφαντα όχι μόνο έναν σκύλο – μήκους 30 εκατοστών το πολύ, που δεν επιτρέπει στο Πίτμπουλ ούτε να κινείται.
Στο Κανάλι της Πρέβεζας μια οικογένεια εντόπισε στις 3 Οκτωβρίου το πτώμα της γάτα της πεταμένο στα σκουπίδια. Η Δέσποινα Ζέκα εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι…