Όπως πολλές φορές έχουμε επισημάνει και στους πιο φημισμένους τουριστικούς προορισμούς της χώρας η κακοποίηση των ζώων είναι γεγονός ειδικά την περίοδο που οι τουρίστες είναι λιγοστοί.
Έτσι και στην Αντίπαρο τα ζώα κακοποιούνται και χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η περίπτωση του αδέσποτου γάτου, του Τίγρη.
Ο Τίγρης έμεινε παράλυτος στα πίσω πόδια μετά από πυροβολισμό με κυνηγετικό όπλο. Τον βρήκε σοβαρά τραυματισμένο ο Χρήστος Χρυσαφίδης στις 15 Ιανουαρίου του 2020. Ανέλαβε να τον σώσει, τον φρόντισε, τον υιοθέτησε και τον πήρε μαζί του στην Αθήνα.
Το ζώο πηγαίνει πλέον στην Αντίπαρο μόνο για διακοπές μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας του και κάνει βόλτες αφού έμαθε να χρησιμοποιεί και αναπηρικό αμαξίδιο, καθώς τα πίσω πόδια του αχρηστεύτηκαν από τα σκάγια.
Ο κ. Χρυσαφίδης με αφορμή και την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου με ανάρτηση του στο facebook στις 21 Αυγούστου επισήμανε τα εξής: «Ο "Τίγρης", θύμα πυροβολισμού από καραμπίνα στη στροφή για Κάμπο Αντιπάρου, στις 15 Ιαν. 2020. Παράλυτος στα πίσω πόδια. Σαν Τίγρης έμαθε να ζει και με τα δύο που του απέμειναν. Ας είναι ο τελευταίος γάτος που η κυνηγετική περίοδος τον"σημάδεψε"...διά βίου.».
Τον Οκτώβριου του 2015 μια αδέσποτη μαύρη σκυλίτσα μεταφέρθηκε στις εγκαταστάσεις της Μ.Κ.Ο. «Save a Greek Stray» στον Ωρωπό. Ήταν ένα ζώο εξαιρετικά ταλαιπωρημένο πού…
Σε πολύ καλύτερη κατάσταση είναι η σκυλίτσα, η οποία εντοπίστηκε στις 21 Δεκεμβρίου 2013, μέσα στα αίματα άγρια ξυλοκοπημένη και κλεισμένη σ’ ένα τσουβάλι, πεταμένη σε κάδο σκουπιδιών στην περιοχή του Κάμπου Σαγήνης Ορεστιάδας. Στις 7 Ιανουαρίου η σκυλίτσα – που την ονομάτισαν Ιουλία – μεταφέρθηκε για άλλη μια φορά στον κτηνίατρο ο οποίος έκανε αλλαγές στις πληγές της. Το ζώο συνεχίζει την φαρμακευτική αγωγή και παρά τα κατάγματα καταφέρνει πλέον να τρέχει.
Τον θηλυκό σκύλο που περιφερόταν για καιρό - περίπου για δύο χρόνια - στον Ριζόμυλο Μαγνησίας εξαθλιωμένος χωρίς κανείς από τους ντόπιους να νοιάζεται για…