Ανήμερα των Χριστουγέννων ένα ζευγάρι φιλόζωων από την Αθήνα ταξίδεψε αυθημερόν μέχρι το Δημοτικό Κυνοκομείο Αλεξάνδρειας Ημαθίας για να υιοθετήσει έναν θηλυκό σκύλο και παράλληλα ανέλαβε να μεταφέρει ένα ακόμα αδεσποτάκι που είχε βρει και αυτό σπιτικό στην πρωτεύουσα.
Η Κούλα Καρβουνάρη, που βοηθάει εθελοντικά με τις υιοθεσίες ζώων στην περιοχή, είχε κάνει έκκληση για τα δύο αδέσποτα μέσω facebook και εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ανταποκρίθηκαν δύο οικογένειες από την Αθήνα.
Όμως το ενδιαφέρον του Άγγελου και της Ιωάννας την συγκίνησε βαθιά και της δίνει κουράγιο να συνεχίσει τον αγώνα για την διάσωση αδέσποτων της περιοχής. «Πρόκειται για μια αληθινή χριστουγεννιάτικη ιστορία αφού αυτοί οι δύο νέοι άνθρωποι έκαναν αυτό το μεγάλο ταξίδι αυθημερόν ώστε να μην περάσει ο σκύλος γιορτές έγκλειστος στο κλουβί του κυνοκομείου όπως χαρακτηριστικά μου είπαν» μας τόνισε.
Ο μαυρούλης που υιοθετήθηκε από την Γιούλη ταξίδεψε και αυτός για την Αθήνα σήμερα.
Ο μαυρούλης ο αρσενικός της σκυλάκος που ταξίδεψε και αυτός για την Αθήνα βρίσκεται και αυτός ήδη στην αγκαλιά της Γιούλης και σε όλους ευχόμαστε ό,τι καλύτερο για την κοινή τους ζωή.
Διαβάστε επίσης:
Κατήγγειλε τον άνδρα που πυροβόλησε και άφησε παράλυτο το κουτάβι στην Κορυφή Ημαθίας (βίντεο)
Περισσότερα από 25 αδέσποτα σκυλιά και γατιά νεκρά από φόλες σε Βέροια και Πατρίδα
Βρήκαν την γάτα απαγχονισμένη να κρέμεται από το σχοινί στην Πατρίδα της Ημαθίας
Βέροια: Πέταξε από τον τέταρτο όροφο και σκότωσε το σκυλί της συγκατοίκου της (βίντεο)
Βέροια: Έκκληση για την υιοθεσία του κουταβιού που κάποιος έδεσε και εγκατέλειψε σε δύσβατο σημείο
Βέροια: Με λαστιχάκι προσπάθησε να ακρωτηριάσει την ουρά της σκυλίτσας
Καταδικάστηκε ο 82χρονος που έσπασε στο ξύλο κουτάβι στον Τριπόταμο Βέροιας
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Αγρίων Ζώων (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.) σας προσκαλεί στην πολυπληθέστερη επανένταξη Γυπών που θα πραγματοποιηθεί στις Αρχάνες στο Ηράκλειο της Κρήτης το Σάββατο 8/6 στις 11:30. Όσοι θα ήθελα να παρακολουθήσουν από κοντά την απελευθέρωση των 10 πουλιών και δεν έχουν μεταφορικό μέσο θα πρέπει να γνωρίζουν ότι ο Δήμος Αστερουσίων έχει μεριμνήσει ώστε να υπάρχει λεωφορείο στη Πλατεία Ελευθερίας στο άγαλμα Βενιζέλου. Η αναχώρηση από εκεί θα γίνει στις 10:15.
Στο νέο του σπιτικό βρίσκεται πια ο σκύλος οποίος είχε εντοπιστεί σε άθλια κατάσταση στο χωριό Σπαρτύλας στην Κέρκυρα. Το ζώο ανήκε σε κυνηγό και…
Επτά ώρες ταξίδι έκανε το περασμένο Σάββατο ο Κώστας Χειλαδάκης προκειμένου να μεταφέρει το σκυλάκι, που βλέπετε στις φωτογραφίες, από τον σταθμό του τρένου στον Δοκομό Φθιώτιδας μέχρι την Σαρωνίδα της Αττικής και να επιστρέψει στην συνέχεια εκείνος πίσω.
Χίλια μπράβο,να και ένα καλό σήμερα.!!
Μακάρι να ήταν όλοι οι άνθρωποι έτσι,δεν θα υπήρχε κακία γύρω μας.
Χιλια μπραβο στα παιδια, να ναι καλα και Καλες Γιορτες να χουνε μαζι με το σκυλακο τους