Τη δίψα του «σβήνει» το περιστέρι πίνοντας σταγόνες νερού από το καπάκι της Ε.Υ.Δ.Α.Π. στην οδό Σαρρή στο κέντρο της Αθήνας αψηφώντας τα οχήματα που περνούν ξυστά δίπλα του. Τα ζώα διψούν χειμώνα – καλοκαίρι όπως εμείς! Γι’ αυτό βάλτε στα πεζοδρόμια και στις αυλές δοχεία με νερό. Δεν στοιχίζει τίποτα και προσφέρει ζωή σε πλάσματα, που υποφέρουν από την έλλειψη πόσιμου ύδατος.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Η περιφορά ζώων σε πανηγύρια, θρησκευτικές τελετές (κουρμπάνι) και άλλες παραδοσιακές εκδηλώσεις όπου έμβια όντα μεταφέρονται ως τάματα προς τιμήν των αγίων…
Στην κατάσχεση 63 χερσαίων χελώνων, που ανήκουν στα είδη Κρασπεδωτή (Testudo marginata) και Λιβαδοχελώνα (Testudo hermanni), προχώρησε το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων σε συνεργασία με το Δασαρχείο Πιερίας των δασικών υπαλλήλων Λάζαρο Ντάβανου Λάζαρου και Γιώργο Ρουσάκη με τη συνδρομή τριών ανδρών του Α.Τ. Λιτοχώρου στις 27 Απριλίου 2013.
Επιστολή στήριξης και συμπαράστασης για όσα υφίσταται έλαβε η Νατάσα Μπομπολάκη από την Ρεγγίνα Αργυράκη, η οποία είναι καθηγήτρια Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και συντονίστρια της Επιστημονικής Συμβουλευτικής Επιτροπής Πανεπιστημιακών, οι οποίοι στηρίζουν ενεργά το έργο της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας και της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής Ζωοφιλικών Σωματείων.