Με μια καλή είδηση υποδεχόμαστε το 2022 καθώς το πλήρωμα του φέρι μποτ «Eleftherios» διέσωσε σήμερα τον σκύλο που βρέθηκε στη θάλασσα ανοιχτά της Σαλαμίνας. Το ζώο, ένα μικρόσωμο ασπρόμαυρο σκυλάκι, πιθανότατα να τρόμαξε, να έπεσε στο νερό και να παρασύρθηκε από το θαλάσσιο ρεύμα.
Ευτυχώς εντοπίστηκε εγκαίρως! Η Ζωοφιλική Ομάδα Εθελοντών Σαλαμίνας (Ζ.Ο.Ε.Σ.) επισήμανε τα εξής με ανάρτηση της στο facebook: «Μπράβο στα παιδιά του φέρυ μποόουτ που διασώζουν το σκυλάκι απο τη Θάλασσα ......να έχουν την καλύτερη δυνατή προστασία για την θεάρεστη πράξη τους .
Τέτοιες πράξεις μας γεμίζουν ελπίδα και δύναμη
Μεταξύ του πληρώματος είναι και ο Λευτέρης Τσούτσουρας σύζυγος της δικής μας Κατερίνας Παπαλεξανδρου μέλος της ζωοφιλικης αλλά και μέλος της πενταμελούς του Δημου».
Ο Νίκος Θεοδωρίδης γενικός Διευθυντής Δασών και Αγροτικών Υποθέσεων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αιγαίου έφερε σήμερα στην δημοσιότητα την ιστορία της διάσωσης ενός ελαφιού που εντοπίστηκε…
Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου ανακοίνωση τη σύλληψη χθες μιας 49χρονης Ρομά για παραμέληση εποπτείας ανηλίκων, επαιτεία και κακοποίηση ζώου στη Ρόδο. Η γυναίκα, που είναι υπήκοος Αλβανίας, είχε συλληφθεί ξανά πριν από πέντε ημέρες για τα ίδια ακριβώς αδικήματα.
Το εμβόλιο κατά της λεϊσμανίωσης αναμένεται να κυκλοφορήσει επιτέλους και στη χώρα μας. Το σχετικό δελτίο Τύπου της εταιρίας, Virbac Hellas, η οποία θα κυκλοφορήσει το εμβόλιο σε Ελλάδα και Πορτογαλία αναφέρει ότι: