Στην έκκληση της Στυλιανής Παπαδομαρκάκη για την σωτηρία ενός σκύλου που σερνόταν αβοήθητος πριν από έναν μήνα στις Θεσπιές Βοιωτίας ανταποκρίθηκε η Σταυρούλα Μάντη πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Λιβαδειάς «Ελπίδα» και έτσι αυτό το πλάσμα μεταφέρθηκε στο Αττικό Νοσοκομείο Ζώων στην Παιανία Αττικής για εξετάσεις.
Η ακτινογραφία που βγήκε στις 23/2 έδειξε τα σκάγια στη λεκάνη του ζώου.
Η ακτινογραφία έδειξε όχι κατάγματα αλλά σκάγια. Αυτό το πλάσμα δεν είχε χτυπηθεί από αυτοκίνητο αλλά είχε πυροβοληθεί και τα σκάγια έχουν χτυπήσει κάποιο νεύρο.
Οι αιματολογικές εξετάσεις έδειξαν ότι πάσχει και από μια μόλυνση που προκαλούν τα τσιμπούρια. Το ζώο στειρώθηκε, αποπαρασιτώθηκε, κάνει αγωγή για να αντιμετωπισεί η μόλυνση αλλά θα συνεχίσει να κουτσαίνει εξαιτίας του πυροβολισμού.
Η Ντόρα - έτσι την ονόμασαν - πλέον φιλοξενείται σε πανσιόν γιατί οι άνθρωποι που νοιάστηκαν γι’ αυτό το πλάσμα θέλουν να της βρουν ένα σπιτικό και να μην την αφήσουν ξανά αβοήθητη στον δρόμο και θα χρειαστεί αρκετή φροντίδα και προσπάθεια ώστε το ζώο να εμπιστευτεί τους ανθρώπους.
Με το www.zoosos.gr επικοινώνησε η Σταυρούλα Λιβιτσάνου που είναι κάτοικος Αγρινίου, για καταγγείλει τη δολοφονία αδέσποτων και άγριων ζώων με φόλες στη γειτονιά της. Διαβάζοντας…
Τη συστηματική κακοποίηση ζώων και μέχρι θανάτου από έναν άνδρα κάτοικο Γέρας Λέσβου έκανε γνωστή ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» καθώς το…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Λάρισας εκδικάστηκε χθες 10 Δεκεμβρίου η υπόθεση κακοποίησης (μέχρι θανάτου) πουλερικών από καρναβαλιστές στις 2 Μαρτίου του 2014…