Την περιοχή της Βαρυμπόμπης προσπαθεί να προσεγγίσει με φορτηγό ο προπονητής Ιππασίας του Κέντρου Ιππασίας Μαραθώνα, Δημήτρης Μαμμόπουλος ώστε να μεταφέρει όσα άλογα μπορεί σε ασφαλές σημείο μακριά από τις φλόγες.
Μέσω facebook μεταδίδει τις εικόνες που αντικρίζει. Αν χρειάζεστε βοήθεια για ιπποειδή καλέστε τον στο τηλέφωνο: 6932465365.
Η Έμμα Κορρέ, εκπαιδεύτρια αλόγων, προπονήτρια ιππασίας και ιδιοκτήτρια του κέντρου ιππασίας «Equitrek-Attica» που βρίσκεται στον Μαραθώνα Αττικής, παρέχει το φορτηγό τους χωρητικότητας έξι αλόγων για τη μεταφορά ιπποειδών. Επικοινωνήστε μαζί της στο τηλέφωνο: 6938697034.
Αν βρίσκεστε στην περιοχή για διασώσεις ιπποειδών επικοινωνήστε και με τους εθελοντές του Φιλοζωικού Σωματείου Μεγάρων «ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ - STRAY PULSE» είτε με τη Μαρία Αρκομάνη στο τηλέφωνο: 6946491993 είτε με την Κατερίνα Φράγκου - Παρέλλη στο τηλέφωνο: 6988950724.
Η Αλεξάνδρα Κρητίδη μέσω facebook προσφέρει και εκείνη μέσο για τη μεταφορά ιπποειδών. Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής: «Παρέχω φορτηγό χωρητικότητας 6 αλόγων καλέστε στο 6938697034».
Η Βίκη Δεναξά κάνει έκκληση για το κτηνιατρικό φάρμακο Uro Pet Struvite Paste for Cats and Dogs, το οποίο είναι απαραίτητο για ένα σκυλάκι, που το έχει ανάγκη, όμως δεν μπορούν να το βρουν εκείνοι, οι οποίοι έχουν αναλάβει τη φροντίδα του λόγω έλλειψης στα φαρμακεία. Αν κάποιος γνωρίζει, που μπορούν να το βρούν το Uro Pet Struvite Paste for Cats ή το έχει και θέλει να το προσφέρει ή γνωρίζει ποιο αντίστοιχο σκεύασμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί αυτού ας επικοινωνήσει με την Βίκη Δεναξά στο email: [email protected].
Ένας κάτοικος της περιοχής των Αλυκών Μαγνησίας, ο οποίος φροντίζει αδέσποτα ο Γ. Πανάγος, κατάφερε τελικά να πιάσει χθες το απόγευμα και να βγάλει το σύρμα από το στόμα του τσομπανόσκυλου, που περιφερότανε σε άθλια κατάσταση για περίπου 15 μέρες στην περιοχή της Φαρίντας.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Η επιμονή και το ουσιαστικό ενδιαφέρον των φιλόζωων έσωσε τη ζωή της γάτας που επί 12 μέρες είχε εγκαταλειφθεί σε σφραγισμένο από…