Η Υδρογραφική Υπηρεσία του Πολεμικού Ναυτικού και το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ συνεργάζονται για τη σωτηρία των κητοειδών, που έχουν απομείνει στις ελληνικές θάλασσες. Ο μαζικός εκβρασμός Ζιφιών στις ακτές της Κέρκυρας και τελικά ο θάνατος δεκάδων φαλαινών τους αυτού του είδους εδώ και μερικές εβδομάδες αποδεικνύει τι ζημιά μπορούν να προκαλέσουν τα σόναρ των πολεμικών πλοίων σε αυτά τα σπάνια θηλαστικά.
Ο διοικητής της Υδρογραφικής Υπηρεσίας του Π.Ν., Αλέξανδρος Θεοδοσίου, εξήγησε στην κάμερα της εκπομπής της ΝΕΤ «ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ» και στη δημοσιογράφο Ελένη Ηλιοπούλου, ότι κάθε θαλάσσια και υποβρύχια περιοχή εκπέμπει ένα σύνολο φυσικών θορύβων, τους οποίους προσλαμβάνουν οι φάλαινες και τους χρησιμοποιούν ως πυξίδα, ώστε να κινούνται στο σωστό βάθος ή προς την σωστή κατεύθυνση για την αναζήτηση τροφής.
Όταν οι θόρυβοι - λόγω των συχνοτήτων, που εκπέμπουν τα σόναρ, για να εντοπίσουν, το τι υπάρχει στον βυθό - αλλάζουν, οι ήχοι που δέχονται τα κήτη, αλλοιώνονται, με αποτέλεσμα, αυτά είτε να ανεβαίνουν ακαριαία στην επιφάνεια από μεγάλα βάθη και τελικά να πεθαίνουν, από μια νόσο αντίστοιχη με αυτή των δυτών, ή να σκοτώνονται από τις προπέλες ή και τα ίδια τα σκάφη μετά από πρόσκρουση.
Η Αναστασία Μήλιου, υδροβιολόγος του ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΥΣ τονίζει ότι οι παρατηρήσεις που καταγράφουν τα πληρώματα των πολεμικών πλοίων οικειοθελώς είναι βασικό στοιχείο για την μελέτη των πληθυσμών των κητοειδών. Γι’ αυτό και προτείνει την εκπαίδευση και την εξειδικευμένη κατάρτιση των πληρωμάτων, ώστε να ξεχωρίζουν και να εντοπίζουν τα διαφορετικά είδη, που εδώ και αιώνες ζουν στις θάλασσες μας.
Ο κ. Θεοδοσίου επισημαίνει, ότι μέτρα λαμβάνονται και κατά τη σχεδίαση και την εκτέλεση των ασκήσεων, ώστε να μην δημιουργούνται περαιτέρω προβλήματα σε περιοχές, που έχουν χαρακτηριστεί θαλάσσια πάρκα, και στα οποία υπάρχουν φώκιες, πληθυσμοί φαλαινών, δελφινιών ή σε ακτές ωοτοκίας χελωνών καρέτα - καρέτα, όμως στην ευρύτερη περιοχή του Αιγαίου και του Ιονίου Πελάγος δεν κινείται μόνο το ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό.
Αν όμως τις ίδιες αρχές δεν τηρούν και οι δυνάμεις των υπόλοιπων χωρών, που χρησιμοποιούν τα ίδια ύδατα, το θαλάσσιο περιβάλλον κινδυνεύει.
Γατοπαγίδες τοποθετήθηκαν από τους υπεύθυνους του Μετρό στον σταθμό «Αργυρούπολη», όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr ο Νίκος Αδαμόπουλος επικεφαλής της ομάδας εθελοντών διασωστών «Animal Rescue Team»…
Αυτά είναι τα 5 κουταβάκια της Λίζας. Της σκυλίτσας του ψυγείου στα Τσουκαλιά της Πάρου. Η Ράγια, ο Ντάνυ, ο Μπέρυ, η Λίλα, και ο Μπένυ. Τρία αγοράκια και δύο κοριτσάκια 25 ημερών. Άνοιξαν για τα καλά πια τα μάτια τους και κάνουν τα πρώτα τους βήματα πάντα κοντά στη μαμά τους και γύρω από το ψυγείο, που έχουν για σπίτι.
Η ΑΝΙΜΑ για την περίθαλψη άγριων ζώων που φτάνουν με εγκαύματα στον σταθμό πρώτων βοηθειών στην Καλλιθέα Αττικής ζητάει τα εξής υλικά: Εφημερίδες (για τα…