Την τελευταία του πνοή άφησε – παρά τις προσπάθειες των εθελοντών να τον σώσουν – ο σκύλος που βρέθηκε σκελετωμένος σε τραγική κατάσταση κοντά στο Ελαιοχώρι Μεσσηνίας στις 2 Ιουλίου.
Για το ζώο, που ήταν κυριολεκτικά ετοιμοθάνατο, ενημερώθηκε ο Φιλοζωικός Όμιλος Καλαμάτας (Φ.Ο.Κ.). Το σκυλί το μετέφερε ο Παναγιώτης Μαρκόπουλος σε κτηνίατρο, και όπως αποδείχτηκε έπασχε από λεϊσμανίωση και ήταν εξαιρετικά υποσιτισμένο και αφυδατωμένο. Είχε φτάσει κοντά στο τέλος και αρνούνταν πια να φάει.
Η βοήθεια έφτασε όταν πια ήταν αργά...
Το ζώο εντοπίστηκε να κείτεται όπως ακριβώς βλέπετε στις φωτογραφίες και όπως φαίνεται φορούσε περιλαίμιο. Πιθανότατα αρρώστησε και ο ιδιοκτήτης του το πέταξε στον δρόμο σαν σκουπίδι…
Ο Φιλοζωικός Όμιλος Καλαμάτας (Φ.Ο.Κ.), που κάνει σπουδαίο έργο φροντίζοντας ζώα τα οποία φτάνουν στα χέρια των εθελοντών του από κάθε γωνιά του νομού, χρειάζεται τη βοήθεια μας για να αντέξει.
Έτσι βρέθηκε το ζώο στις 2 Ιουλίου. Σαν πεταμένο σκουπίδι.
Και αυτό το ζώο πέθανε στα χέρια των ανθρώπων που προσπάθησαν να του προσφέρουν ό,τι άλλοι του είδους μας του στέρησαν, το δικαίωμα σε μια ζωή χωρίς πόνο.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε το έργο του Φ.Ο.Κ.
Καθώς οι ανάγκες των εκατοντάδων - κυρίως σκυλιών - που φροντίζει ο Φ.Ο.Κ. είναι τεράστιες όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει προσφέροντας είδη (π.χ. ζωοτροφές, σκευάσματα) ή χρήματα.
Την αδιάφορη στάση των αρμοδιών για την ασφαλή απομάκρυνση των σκυλιών που μπαίνουν στον Αυτοκινητόδρομο Αιγαίου καταγγέλλει μέσω του www.zoosos.gr o Αντώνης Δαπόλας. Συγκεκριμένα…
Mέσω facebook η Έρη Ζιάκα, η οποία είναι πρόεδρος της μη κερδοσκοπικής εταιρίας «Φιλόζωοι Ανατολικού Πηλίου», έκανε γνωστό πως σήμερα ένας σκύλος εντοπίστηκε ζωντανός, κρεμασμένος…
Στο Αστυνομικό Τμήμα Μεσολογγίου κατέθεσε σήμερα το πρωί η Μαρία Μπίσσα τη βεβαίωση του κτηνιάτρου Αλέξανδρου Παπανικολάου που χθες εξέτασε τα πτώματα των επτά κουταβιών,…