Ο αριθμός των σκύλων που εγκαταλείπονται κάθε χρόνο παγκοσμίως ξεπερνάει τον αριθμό που τα καταφύγια (ιδιωτικά και δημόσια) μπορούν να απορροφήσουν και η εγκατάλειψη κατοικίδιων ζώων δεν συμβαίνει μόνο στη χώρα μας. Αν όλοι υιοθετούσαμε ζώα, αν τα αγαπούσαμε πραγματικά, αν συμβιώναμε μαζί τους, τα καταφύγια θα άδειαζαν και οι εθελοντές θα έμεναν χωρίς «δουλειά». Η αλήθεια είναι πως αν θέλετε, θα βρείτε μια λύση, αν δεν ενδιαφέρεστε, θα βρείτε μια δικαιολογία λέγοντας «Μου έτρωγε τα παπούτσια, κάνει φασαρία, δεν έχω λεφτά, γαυγίζει κ.ά.».
Το βίντεο που δημοσιεύουμε και δημιούργησε η Βάλια Ορφανίδου είναι μια κραυγή βοήθειας από αυτά τα πλάσματα τα οποία ο άνθρωπος αφού εξημέρωσε πριν από χιλιάδες χρόνια και κατέστησε απολύτως εξαρτημένα από τον ίδιο. Το βίντεο είναι μια συνεργασία τεσσάρων φιλοζωικών σωματείων του «Καταφυγίου Αδέσποτων Ζώων», του σωματείου «Save a Greek Stray», του «Σ.Π.Α.Ζ.», και του «S.C.A.R.S.».
Στην Πάρο το φιλοζωικό σωματείο του νησιού θα γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων στην πλατεία Μαντώ Μαυρογένους, στην Παροικιά, αύριο Τρίτη 4 Οκτωβρίου, από τις 10:00 έως τις 19:00. Ο Δήμος έδωσε την άδεια στον PAWS να στήσει το περίπτερο του εκεί, και εσείς σε αυτό θα μπορέσετε να βρείτε μεταχειρισμένα βιβλία και τα μπλουζάκια με το λογότυπο του συλλόγου έναντι ενός συμβολικού ποσού.
Στο φεστιβάλ «Κατοικίδια Εν Δράσει» την περασμένη εβδομάδα είδαμε μεταξύ άλλων και το περίπτερο της ιστοσελίδας συνοικεσίων για κατοικίδια. Είμαστε από τους τελευταίους που θα ισχυριστούν ότι τα ζώα δεν έχουν αισθήματα. Φυσικά και έχουν και νιώθουν και λυπούνται και χαίρονται και όσοι ζουν μαζί με ζώα το αντιλαμβάνονται καθημερινά.
Ο Ελληνικός Σύλλογος Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.) καλεί όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τη φιλοξενία ιπποειδών από τις πληγείσες - εξαιτίας των πυρκαγιών - περιοχές να επικοινωνήσουν…