Μέσω facebook η Όλγα Μαράντου στις 29 Μαΐου έκανε γνωστό πως στη Νέα Χαραυγή Κοζάνης δύο σκυλιά δηλητηριάστηκαν με φόλες. Δυστυχώς μόνο το ένα το πρόλαβαν και επέζησε και αυτό το ζώο χρειάζεται σπιτικό καθώς εκεί που ζει κινδυνεύει να το σκοτώσουν.
Ο σκύλος που δολοφονήθηκε.
Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής: «Χτες το βράδυ κάποιος θεώρησε πως είναι περιττές οι ζωές από 2 μικρά σκυλάκια και έριξε φόλες. Το ένα είναι δυστυχώς νεκρό και το άλλο σώθηκε με πολύ μεγάλη προσπάθεια. Έχει ήδη κακοποιηθεί παρότι είναι 4/5 μηνών καθώς κάποιοι του έκοψαν την ουρά και έκαψαν τα μουστακια του με φωτιά.
Επείγει να απομακρυνθεί από την περιοχή καθώς δεν υπάρχει περιφραξη στο σπίτι που φιλοξενείται και ανά πάσα στιγμή μπορεί να το δηλητηριάσουν εκ νέου. Περιοχή Νέα Χαραυγη Κοζάνης.».
Τον κώδωνα του κινδύνου κρούουν οι περιβαλλοντικές οργανώσεις ΑΡΧΕΛΩΝ, MEDASSET, MOm και WWF Ελλάς, με αφορμή τη σημερινή ευρωπαϊκή ημέρα NATURA 2000, καθώς τους τελευταίους…
Το ενδιαφέρον του για τη διαχείριση του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων που ζουν στην Καλλιθέα εξέφρασε με δελτίο Τύπου ο δήμαρχος Καλλιθέας Δημήτρης Κάρναβος μετά το δημοσίευμα του www.zoosos.gr σχετικά με την αδιαφορία των αρμόδιων αντιδημάρχων για ένα σκυλί που είχε εγκαταλειφθεί από τον ιδιοκτήτη του στο πάρκο της Αγίας Ελεούσας το περασμένο Σάββατο.
Ο David C., που ζει στα Χανιά, παρατήρησε σήμερα πηγαίνοντας προς τη Σούδα, ότι ο σκύλος, τον οποίο βλέπει διαρκώς αλυσοδεμένο από τα κάγκελα ενός σπιτιού εδώ και περίπου τρία χρόνια σε πολυσύχναστο σημείο (κοντά σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και σούπερ μάρκετ), ήταν πια σε φριχτή κατάσταση, αφού το αριστερό του μάτι έχει εντελώς παραμορφωθεί προφανώς από τον καρκίνο.