Τον σκύλο που στις 23 Φεβρουαρίου εντοπίστηκε στο Μοναστηράκι Αιτωλοακαρνανίας πυροβολημένος στο κεφάλι, προφανώς από κυνηγό, φιλοξενεί η Δήμητρα Παλλιογιάννη.
Το ζώο - ένα από τα αδέσποτα του χωριού - σοβαρά τραυματισμένο έφτασε στην αυλή του Παναγιώτη Πετρόπουλου ο οποίος το βρήκε να κλαίει κυριολεκτικά από τους φρικτούς πόνους. Μάλιστα με αφορμή το πυροβολημένο ζώο ο άνδρας που το βρήκε επισήμανε με ανάρτηση του στο facebook στις 24 Φεβρουαρίου ότι «Η μάνα του και ο αδερφός του εξαφανίστηκαν πριν μερικούς μήνες (προφανώς δηλητηριάστηκαν)».
Η κατάσταση του ζώου είναι ιδιαιτέρως σοβαρή καθώς είναι πολλά τα σκάγια στο κρανίο του και η πιθανότητα επιληπτικής κρίσης ή εγκεφαλικού είναι μεγάλη. Το ζώο τρέφεται μόνο με μαλακή τροφή και τις επόμενες ημέρες θα επανεξεταστεί από τον κτηνίατρο. Δυστυχώς παντού και στον νομό Αιτωλοακαρνανίας οι δολοφονίες και τα μαρτύρια των ζώων είναι αναρίθμητα.
Στις 19 Ιανουαρίου 2013 ένας αστυνομικός είδε στον δρόμο του οικισμού προς τον Σωτήρα από το Αμύνταιο της Φλώρινας έναν άνδρα να φεύγει από το σημείο στο οποίο είχε μόλις αφήσει κεφτεδάκια, ενώ ακριβώς δίπλα του κείτονταν νεκρό ένα σκυλί. Ο αστυνομικός κράτησε τον αριθμό κυκλοφορίας του Ι.Χ. και πήγε στο Α.Τ. Αμυνταίου - στο οποίο και εργάζεται - για να κάνει καταγγελία για τη δηλητηρίαση του ζώου.
«Σε αυτόν τον τόπο είναι δυστυχία να είσαι αδέσποτος σκύλος ή άνθρωπος που νοιάζεται»
Οι κάτοικοι της περιοχής πέριξ του Σταθμού του Προαστιακού στην Κόρινθο «αγαπούν» πολύ τα αδέσποτα σκυλάκια, που βρίσκουν εκεί προσωρινό καταφύγιο. Τα «αγαπούν» πραγματικά πολύ.
Στην ασυδοσία και στην εγκληματική πολιτική πολλών δήμων σε βάρος των αδέσποτων έχουμε αναφερθεί πολλές φορές όμως αυτό το περιστατικό που συνέβη σήμερα στον νομό…