Μέσω facebook Μαρία Καδρούδη - γνωστή για το φιλοζωικό της έργο στην περιοχή - και στη σελίδα της «Αδέσποτα Ξυλαγανής – Μαρώνειας» έκανε γνωστό ότι ένας αδέσποτος σκύλος δολοφονήθηκε από φόλα στο χωριό Ξυλαγανή Ροδόπης στις 2 Μαρτίου.
Η κα Καδρούδη απευθύνει έκκληση σε όσους έχουν κάμερες ασφαλείας στα καταστήματα τους να δουν προσεκτικά τα βίντεο ώστε να βοηθήσουν την έρευνα για τον εντοπισμό του δολοφόνου.
Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής: «Η Σάρα δεν είναι πια μαζί μας... Αύριο θα ενημερωθεί η αστυνομία, προσέξετε τα σκυλιά σας, κάποιος σήμερα μοίρασε θάνατο, είδε κάποιος απ' το χωριό κανέναν να ταΐζει το σκυλί??? Ήταν ένα περήφανο λυκόσκυλο, εμβολιασμένη στειρωμένη και τσιπαρισμένη, την Φρόντιζαν δύο οικογένειες, ήταν ήρεμη και δεν πείραζε ποτέ κανέναν.
Κάποιοι θρηνούν για το σκυλί, κάποιοι άλλοι είναι οργισμένοι και εγώ μέσα σε αυτούς. Αυτός ο ένας που θα πιαστεί δε ξέρω τι κατάληξη θα έχει ειλικρινά.. έχει κανένας στο κατάστημα του κάμερες να ρίξει μια ματιά στη σημερινή ημέρα μήπως εντοπίσουμε κάποιο στοιχείο! Βοηθήστε ρε παιδιά, μιλάμε για σκουπίδι, δείτε τι θάνατο επέβαλε στο σκυλί... Προσοχή και στα παιδιά να μην πιάνουν από Κάτω τρόφιμα ή οτιδήποτε περίεργο την ώρα που παίζουν.».
Στο κτηνιατρείο του Βασίλη Κοντού μεταφέρθηκε σήμερα το αποστεωμένο αρσενικό σκυλί που εντοπίστηκε χθες από την Ζίνια Σανούδου σε μια χωματερή στο Κορωπί Αττικής. Από τις πρώτες εξετάσεις το ζώο εμφανίζει χαμηλό αιματοκρίτη, υψηλά λευκά αιμοσφαίρια, αυξημένες παραμέτρους ηπατικής λειτουργίας. Μετρήσεις που οφείλονται στην απίσχναση και στη γενικότερη κακή κατάσταση του.
Αγώνα για να κρατηθεί στη ζωή συνεχίζει να δίνει η σκυλίτσα που εντοπίστηκε σκελετωμένη και αλυσοδεμένη σε αυλή σπιτιού στην παραλία της Ζαχάρως Ηλείας στις…
Καθημερινές είναι πλέον οι κλήσεις και προς τον Σύλλογο Φίλων Ζώων Αριδαίας «Η Ελπίδα» ώστε οι εθελοντές του να μαζέψουν τα κουτάβια, που εντοπίζονται συνήθως ετοιμοθάνατα, πεταμένα παντού πέριξ της πόλης!