Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Με αφορμή την φροντίδα μιας πάπιας που κόλλησε μέσα στη λίμνη από μαζούτ που υπάρχει εδώ και χρόνια στο λιμανάκι του Αγίου Γεωργίου στο Κερατσίνι της Αττικής ο σύλλογος ΑΝΙΜΑ φέρνει στην επικαιρότητα ένα άλυτο πρόβλημα – την συσσώρευση παχύρευστων πετρελαιοειδών στο συγκεκριμένο σημείο – καθώς οι αρμόδιοι πετούν τις ευθύνες ο ένας στον άλλο.
Η Βρετανίδα Λίντα Λούκας το 2008 δημιούργησε σε ιδιόκτητη έκταση στα Χανιά στην περιοχή Κάινα ένα καταφύγιο για τα αδέσποτα ζώα. Το καταφύγιο αυτό, που βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση από τον οικισμό, φιλοξενεί περισσότερα από 100 σκυλιά, τα οποία η κα Λούκας συντηρεί με δικά της έξοδα (δωρεές, χορηγίες).
Την προσοχή των φιλόζωων εφιστά η Ελισάβετ Πεσεξίδου καθώς στο Αμύνταιο Φλώρινας στις 7 Ιουνίου ένας σκύλος (έως τώρα) εντοπίστηκε δολοφονημένος με φόλα. Το ζώο…
Πολυ σωστα κ.Δαμιανου. Μονο η ιδεα οτι μπορει να χασουν χρηματα απο τον τουρισμο μπορει να κανει τις τοπικες κοινωνιες να σταματησουν να αδιαφορουν σε αυτα τα αισχη. Π.χ.ο Αποκορωνας στα Χανια. Και ολη η Κρητη. Μην ξαναερθει κανεις στην Κρητη. Μονο το χρημα καταλαβαινουν αυτοι. Μην περιμενουμε ευαισθησια.
Γιατί ρε, τι σου έκανε το σκυλάκι και το κρέμασες? 🙁
Θα γίνει μία από τις περιοχές που δεν θα επισκεφτώ ποτέ και δεν θα ενισχύσω οικονομικώς μέσω του εσωτερικού τουρισμού. Τι σόϊ άνθρωποι είναι αυτοί που φαίρονται έτσι στα ζώα; Βεβαίως αποτελούν ένα μικρό ποσοστό οι κακοί της κάθε περιοχής, αλλά πρέπει να καταλάβουν ότι με τέτοιες πράξεις οι συνέπειες είναι επιβλαβείς για όλους. Πρέπει με κάθε τρόπο και με όποιο κόστος, να προστατευτούν τα αδέσποτα.