Στις 27 Φεβρουαρίου δύο γυναίκες που πήγαν βόλτα σε ορεινή περιοχή στο Κρυονέρι Κορινθίας εντόπισαν έναν σκελετωμένο σκύλο δεμένο σ’ ένα δέντρο. Το ζώο ήταν φανερά υποσιτισμένο, εξαντλημένο και κοντά του δεν είχε ούτε τροφή ούτε νερό. Κάποιος το είχε εγκαταλείψει εκεί για να πεθάνει δεμένο από την πείνα και τη δίψα.
Η Αναστασία Μεντζελίδη και η Βέρα Ποτήρη προσπάθησαν να προσεγγίσουν το ζώο για να το βοηθήσουν αλλά αυτό ήταν αρκετά τρομοκρατημένο. Του έβαλαν ό,τι τρόφιμα είχαν μαζί τους και έφυγαν. Την επόμενη μέρα επέστρεψαν, κατάφεραν να το προσεγγίσουν, να του βάλουν ξανά τροφή και νερό και το ζώο άρχισε να τις εμπιστεύεται.
Την 1η Μαρτίου αυτές οι νέες γυναίκες - που δεν αδιαφόρησαν για το δράμα του ζώου - σε συνεργασία με την Έλενα και την Κατερίνα Νικόλλα και με τη συνδρομή του Συλλόγου Αγάπης για τα Ζώα «Βλάσσης» το μετέφεραν στο κτηνιατρείο του Γιώργου Βαρβατσούλη για τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και τις πρώτες βοήθειες.
Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το ζώο δεν πάσχει από κάποια ασθένεια. Έφτασε σε αυτήν την κατάσταση μόνο από την πείνα. Τον σκύλο που είναι ημίαιμο Μπόξερ περίπου 7 ετών, οι γυναίκες που τον έσωσαν τον ονόμασαν Σκαρ.
Το μόνο που χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι τρυφερότητα και αντιβίωση για τις πληγές που έχει στο κορμί του. Μεταφέρθηκε σε φιλοξενία και αναζητείται γι’ αυτό ένα κατάλληλο σπιτικό.
Με ακρωτηριασμένο το πόδι και – όπως τελικά αποδείχτηκε – πυροβολημένο περιφερόταν το μόλις 7 μηνών σκυλί που εντόπισε στις 28 Οκτωβρίου στη Χερσόνησο Ηρακλείου Κρήτης ο Γιώργος Χαραλαμπάκης με τη σύζυγο του κατά τη διάρκεια μιας βόλτας με άλογα.
Την πρόθεση να απομακρύνουν από τον οικισμό της Παροικιάς τα δύο μοναδικά αδέσποτα σκυλιά (τον Νέγκρο και την Τζίνα) είχαν οι αρμόδιοι του Δήμου Πάρου και ήθελαν να τα περιορίσουν σε ακατάλληλο χώρο, για να μην... χαλάνε την εικόνα στην περιοχή της αγοράς όπου ζουν και περιφέρονται.
Το Εθνικό Πάρκο Τζουμέρκων, Περιστερίου και Χαράδρας Αράχθου με ανακοίνωση του επισημαίνει ότι κυνηγοί στις 15 Σεπτεμβρίου σκότωσαν πέντε αγριόγιδα (από τα οποία τρία ήταν…