Τον άγριο βασανισμό του σκύλου τους στο Ηράκλειο Κρήτης έκανε γνωστό μέσω facebook η Μαρίνα Ιωάννου καθώς το ηλικιωμένο ζώο το απόγευμα της Πέμπτης 13 Απριλίου βρήκε στον δρόμο στην περιοχή Πατέλες διαφεύγοντας της προσοχής των δικών του και μια οδηγός διερχόμενου οχήματος παρά το γεγονός ότι είδε τον σκύλο τον πάτησε.
To περιστατικό κατέγραψε κάμερα ασφαλείας και έτσι εντοπίστηκε και η δράστης. Η σκοπιμότητα των πράξεων της δεν μπορεί να αμφισβητηθεί, καθώς όπως βλέπουμε όχι μόνο πατάει τον σκύλο και τον παρασέρνει, αλλά δεν σταματάει καθόλου.
Η κα Ιωάννου για τον ηλικιωμένο σκύλο τους που χειρουργείται και δίνει μάχη για να κρατηθεί στη ζωή επισήμανε τα εξής: «Εχθές το απόγευμα, η Μαμά μου βγήκε να πάρει κάτι από το αμάξι της και βγήκε μαζί της και ο Σκύλος μας ο Μάρη, διερχόμενο αμάξι ενώ τον είχε δει τον σκύλο πέρασε εν ψυχρό από πάνω του και τον πάτησε, ούτε του κορναρε ούτε τίποτα, αυτή την στιγμή ο σκύλος έχει πολλαπλές εσωτερικές αιμορραγίες τεράστιο τραύμα στην βουβωνική χώρα και το κεφάλι και υποβάλλεται αυτή την στιγμή σε επέμβαση, τα πρώτα 24 είναι πολύ κρίσιμα για την πορεία του!!!!!
Το ζώο μεταφέρθηκε σε σοβαρή κατάσταση σε κτηνιατρείο.
Γνωρίζω πολύ καλά πως ο σκύλος δεν φορούσε λουρί, αλλά αυτό δίνει στον καθένα το δικαίωμα να πατάει ότι ζωντανό βρεθεί στον δρόμο του;;;;;;ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΟΥΓΚΛΑ;;;;;;;;;;;;;».
Η ανακοίνωση της Αστυνομίας
«Συνελήφθη 63χρονη αλλοδαπή για εκούσιο τραυματισμό και πρόκληση σωματικών βλαβών σε ζώο συντροφιάς, πράξη που έλαβε χώρα απογευματινές ώρες της 13.04.2023 στο Ηράκλειο και της επιβλήθηκε διοικητικό πρόστιμο ύψους 40.500 ευρώ για παραβάσεις της Νομοθεσίας περί ευζωίας ζώων συντροφιάς.
Επίσης διοικητικό πρόστιμο 200 ευρώ επιβλήθηκε στην ιδιοκτήτρια του ζώου για παράβαση της ανωτέρω Νομοθεσίας.
Η προανάκριση διενεργείται από το Α΄Αστυνομικό Τμήμα Ηρακλείου και η συλληφθείσα με τη σχηματισθείσα σε βάρος της δικογραφία θα οδηγηθεί στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ηρακλείου.».
Την συστηματική εξόντωση αδέσποτων σκυλιών και γατιών στην πόλη της Βέροιας και στην περιοχή της Πατρίδας Ημαθίας καταγγείλει ο Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας καθώς μέσα σε…
Πληροφορίες για τον άνδρα που λέγεται ότι διοργανώνει κυνομαχίες στο νησί της Χίου αναζητεί ο φιλοζωικός σύλλογος του νησιού. Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χίου στο δελτίο Τύπου με τον μηνιαίο απολογισμό σήμερα επισημαίνει ότι έγινε αποδέκτης της συγκεκριμένης καταγγελίας από δύο διαφορετικά άτομα.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Με ποινή φυλάκισης ενός έτους με τριετή αναστολή και χρηματική ποινή 2.500 ευρώ καταδικάστηκε ο 59χρονος άνδρας που στις 6 Φεβρουαρίου 2022…