Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Χθες το πρωί στην πόλη των Σερρών επί της οδού Φλέμινγκ εθελοντές του φιλοζωικού συλλόγου της πόλης – μετά από τηλεφώνημα – εντόπισαν τον σκύλο που βλέπετε στη φωτογραφία. Αφού έπιασαν το ζώο το μετέφεραν σε κτηνιατρείο. Εκεί οι άνθρωποι του Φιλοζωικού Ομίλου Σερρών (Φ.Ο.Σ.) άκουσαν τον κτηνίατρο να λέει πως τα χτυπήματα στο σώμα και στο κεφάλι του ζώου – πρόσφατα και παλιότερα – προέρχονται από ανθρώπινο χέρι και δεν συνέβησαν εξαιτίας κάποιου τροχαίου.
Ακόμα ένα σοκαριστικό βίντεο με άνδρα που σέρνει σκύλο στην άσφαλτο αφού τον έχει δέσει στον κοτσαρόδο αυτοκινήτου φέρνει στη δημοσιότητα ο Ζακυνθινός Όμιλος Μέριμνας…
Πατέρας και ο γιος είναι τελικά οι ιδιοκτήτες του βενζινάδικου της AVIN στο Βαμβακόπουλο Χανίων οι οποίοι επιτέθηκαν και ξυλοκόπησαν τόσο τη Νατάσα Μπομπολάκη, πρόεδρο της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας, όσο και τον Παύλο Ροζάκη, εθελοντή του φιλοζωικού συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ», επειδή προσπάθησαν να βοηθήσουν τα δύο σκυλιά που εκείνοι βασανίζουν έχοντας τα να ζουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες.