Ο Κάσπερ είναι ένα πανέμορφος σκύλος ράτσας Τεριέ περίπου 10 μηνών, που τον παράτησαν στη Βέροια Ημαθίας πριν λίγο καιρό. Στα πίσω πόδια έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να τα πατήσει, αλλά έμαθε να περπατάει με τα δύο μπροστινά. Ευτυχώς δεν φαίνεται να πονάει.
Οι ακτινογραφίες έδειξαν, ότι πρόκειται για παλιό τραύμα. Έχει εξάρθρωμα στην άρθρωση του ισχίου και κάταγμα στη λεκάνη (κοτύλη). Πρέπει να πάει στην Κτηνιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., μάλλον θα χρειασθεί κάποιο πολυδάπανο χειρουργείο, όμως εκτός από τα έξοδα το θέμα είναι τι θα απογίνει μετά.
Ο Σύλλογος Ζωοφίλων Ημαθίας ΖΩ.Η. φροντίζει τον Κάσπερ σε μια αποθήκη που του παραχώρησε προσωρινά ο Δήμος Βέροιας. Η αποθήκη πρέπει να αδειάσει άμεσα και δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος φιλοξενίας για τον γλυκούλη Κάσπερ. Είναι ζωηρός, χαρούμενος και πολύ φιλικός με όσους εμπιστεύεται. Θα πέσει άραγε κάποιο βλέμμα αγάπης επάνω του, ώστε να έχει μια αξιοπρεπή ζωή;
Για περισσότερες πληροφορίες προσωρινή φιλοξενία ή υιοθεσία καλέστε την πρόεδρο του Συλλόγου Ζωοφίλων Ημαθίας ΖΩ.Η., Βάσω Τάκη, στο τηλέφωνο: 6932726576. Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας ΖΩ.Η. (Αρ. Πρ. Βέροιας 4/2-2-2006).
Στον παπά του χωριού Ρογδιά στον νομό Ηρακλείου Κρήτης απευθύνθηκαν τα μέλη του φιλοζωικού σωματείου Ζωόφιλη Δράση προκειμένου χθες μετά το τέλος της λειτουργίας και αφού είχε τελειώσει το κήρυγμα του – την ώρα που μοίραζε το αντίδωρο στους πιστούς – να πει δυο λόγια στο ποίμνιο σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων και φυσικά να καταδικάσει το απεχθές έγκλημα, δηλαδή τη δολοφονία των δύο ανυπεράσπιστων ζώων από κάτοικο του χωριού στις 4 Μαρτίου.
Ο σύλλογος «Φίλοι των Ζώων Δράμας» μας έστειλε το βίντεο από την κάμερα ασφαλείας ενός καταστήματος, που κατέγραψε τον Δεκέμβριο του 2012 τον μαρτυρικό θάνατο της Λίζας μια αδέσποτης σκυλίτσας, που δηλητηριάστηκε από φόλα, η οποία ζούσε στην πόλη της Δράμας αδέσποτη επί 6 χρόνια.
Στη λάθος διατροφή, που παρείχε ιδιοκτήτης ενός κτήματος στην περιοχή Πρινόλοφο Δράμας σε ένα νεαρό ζαρκάδι, που βρήκε παγιδευμένο, οφείλεται ο θάνατός του, δύο μέρες μετά την παραλαβή του από το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Αγρίων Ζώων Θεσσαλονίκης (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.).