Τεράστιο αγώνα κάνουν οι λιγοστοί εθελοντές που φροντίζουν αδέσποτα της Καρδίτσας ώστε οι χώροι όπου φιλοζωικοί φορείς φιλοξενούσαν σκυλιά να καθαριστούν, να τοποθετηθούν σπιτάκια, στέγαστρα και περιφράξεις καθώς μετά το πέρασμα του κυκλώνα «Ιανός» - και τις καταιγίδες που ξέσπασαν - οι πλημμύρες δεν άφησαν τίποτα όρθιο.
Τα νερά κατέκλεισαν τεράστιες εκτάσεις της Θεσσαλίας και πολλές περιοχές της Καρδίτσας έχουν υποστεί σοβαρότατες ζημιές σε καλλιέργειες, υποδομές, οδικά δίκτυα, ενώ χιλιάδες είναι τα ζώα (κάθε είδους) που πνίγηκαν.
Η Ερμιόνη Γιαννακού, αντιπρόεδρος Πολιτιστικού και Φιλοζωικό Σωματείο Καρδίτσας «Διασώζω» για την κατάσταση την οποία αντιμετωπίζουν στο δικό τους καταφύγιο μετά την πλημμύρα και παράλληλα με την έκκληση τους στο facebook για κουβέρτες, παλέτες, σίτες, ζωοτροφές και χρήματα επισημαίνει τα εξής στις 21 Σεπτεμβρίου:
«Οι επόμενες μέρες μετά το καταστροφικό πέρασμα του κυκλώνα "Ιανός" μας βρίσκει να προσπαθούμε να σώσουμε ότι σώζεται και να προσπαθούμε να καθαρίσουμε την λάσπη. Δυστυχώς όλα καταστράφηκαν, τροφές, κουβέρτες, περιφράξεις, παλέτες. Το πέρασμα του νερού ήταν με απίστευτη δύναμη. Δόξα το θεό όλα τα ζώα μας είναι καλά στην υγεία τους.
Θα χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να καταφέρουμε να διορθώσουμε τόσες ζημιές. Ευχαριστούμε θερμά τον κόσμο που μας συμπαραστέκεται σε αυτή την δύσκολη στιγμή, η αγάπη που μας δείχνετε είναι πραγματικά συγκινητική!!!
Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας!
Φιλοζωικό σωματείο Διασώζω Καρδίτσας».
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Λογαριασμός τράπεζα Πειραιώς: 6244 1391 89068
Όνομα δικαιούχου: Πολιτιστικό και Φιλοζωικό Σωματείο Καρδίτσας
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων διοργανώνουν την «Α΄ Συνάντηση για την Ευρωπαϊκή Προοπτική της Φιλοζωικής Κουλτούρας στην Ελλάδα του Σήμερα» στις 31 Οκτωβρίου 2011 (από 10:00 έως 16:00) στο Κεντρικό Αμφιθέατρο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (Β. Κωνσταντίνου 48, Αθήνα, σταθμός Μετρό - Ευαγγελισμός) και σας προσκαλούν να την παρακολουθήσετε.
Την πρόταση του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» για τοποθέτηση πινακίδων, που θα ενημερώνουν τους εισερχόμενους ότι η εγκατάλειψη ζώων είναι ποινικό αδίκημα έκανε πράξη μετά από αρκετό νερό η διοίκηση του νοσοκομείου της πόλης για να αποτρέψει την αύξηση του πληθυσμού των σκυλιών που παρατούν εκεί οι ιδιοκτήτες τους.
Ο σκύλος που βλέπετε είναι ένα ημίαιμο Κανίς - Τεριέ που εντοπίστηκε πριν από δύο εβδομάδες σχεδόν παράλυτο από τη μέση και κάτω. Μεταφέρθηκε αμέσως στον κτηνίατρο από ένα ζευγάρι φιλόζωων και ο κτηνίατρος αφού φρόντισε το ζώο ενημέρωσε και τα μέλη της φιλοζωικής ομάδας ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ - ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ.