Οι πλημμύρες, που έπληξαν σήμερα τον νομό Ηλείας, δεν στοίχισαν τη ζωή μόνο σε μια ηλικιωμένη γυναίκα, ούτε κατέστρεψαν απλώς περιουσίες, οχήματα, καλλιέργειες. Στα ορμητικά νερά, που φτάνουν τα 70 εκατοστά ύψος, έχασαν τη ζωή τους δεκάδες αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα, παραγωγικά, συντροφιάς κ.ά.
Ο σκύλος - που μπορείτε να δείτε σε αυτό το βίντεο - στέκεται πάνω στην μπουλντόζα, στο μοναδικό μέρος του μηχανήματος, που δεν έχει κατακλυστεί από το νερό… Οι πυροσβέστες έσωσαν την οικογένεια, που κινδύνευε; Τι απέγινε το ζώο;
Έκκληση για τη σωτηρία μιας αλεπούς με εγκαύματα απευθύνει και μέσω του www.zoosos.gr η ανεξάρτητη πρωτοβουλίας πολιτών «Δασαμάρι S.O.S.». Το ζώο εντοπίστηκε να περιφέρεται στην…
Μετά τη συγγραφή τριών φιλοζωικών βιβλίων για παιδιά και ενήλικες, η Κατερίνα Παπαποστόλου, εκπαιδευτικός - ζωοθεραπεύτρια, συγγραφέας και ιδρύτρια της Α.Μ.Κ.Ε. «Ζωοφιλικές Ενημερώσεις Σχολείων» (Ζω.Ε.Σ.)…
Με ανακοίνωση του το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων επισημαίνει ότι αρμόδιος υπουργός «μετατρέπει το αδίκημα βασανισμού των ζώων σε κακούργημα». Στο σχετικό δελτίο Τύπου…
3 Σχόλια
Elena
Στο λινγκ κάτω απο το βίντεο κάποιοι έγραψαν οτι τα έσωσαν. Ελπίζω να είναι αλήθεια.. Στο εξωτερικό όχι μόνο θα τρέξουν να κατεβάσουν την γάτα σου, αλλά υπάρχουν και ειδικές μονάδες αποκλειστικά για διάσωσεις ζώων!
στο εξωτερικό τρέχουν ακόμα και αν η γάτα σου έχει ανεβεί στο δέντρο και δεν κατεβαίνει.μπορεί να κατέβει το ξέρουν όλοι αλλά αυτοί πηγαίνουν.εδώ στην κωλοελλάδα δεν ενδιαφέρονται για τπτ.μόνο αν τους πληρώσεις και αν!!!
Στο λινγκ κάτω απο το βίντεο κάποιοι έγραψαν οτι τα έσωσαν. Ελπίζω να είναι αλήθεια.. Στο εξωτερικό όχι μόνο θα τρέξουν να κατεβάσουν την γάτα σου, αλλά υπάρχουν και ειδικές μονάδες αποκλειστικά για διάσωσεις ζώων!
στο εξωτερικό τρέχουν ακόμα και αν η γάτα σου έχει ανεβεί στο δέντρο και δεν κατεβαίνει.μπορεί να κατέβει το ξέρουν όλοι αλλά αυτοί πηγαίνουν.εδώ στην κωλοελλάδα δεν ενδιαφέρονται για τπτ.μόνο αν τους πληρώσεις και αν!!!
Δεν πήραν τα ζωα? Δυο σκύλοι ήταν όχι ένας. Θα μπορούσαν να τα πάρουν δίπλα ήταν!!! Μα κανείς δεν ενδιαφέρθηκε? Έλεος... Πυροσβέστες σου λέει μετά!