Καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα Γλυφάδας στις 5 Σεπτεμβρίου εις βάρος της γυναίκας που είχε τον σκύλο της δεμένο σ’ ένα δέντρο στην κυριολεξία να σαπίζει ζωντανός σε μια αυλή στην Άνω Γλυφάδα, αφού η αλυσίδα είχε φτάει στο οστό του άκρου - με αποτέλεσμα να νεκρώσει το αριστερό του πόδι - και του είχε προκαλέσει πληγές στα πλευρά αλλά και στον λαιμό, κατέθεσε ο Σύλλογος Προστασίας Αδέσποτων Ζώων (Σ.Π.Α.Ζ.) ο οποίος ενημερώθηκε για το ζώο και την δεινή του κατάσταση στις 4/9.
Το ζώο ήταν αφημένο στην τύχη του για καιρό...
Το σκυλί αφού κατάφεραν να το πιάσουν μετά από πολύ κόπο και την βοήθεια ειδικού – καθώς υπέφερε από τους φρικτούς πόνους και αντιδρούσε – μεταφέρθηκε σε κτηνιατρείο στον Άλιμο και ο κτηνίατρος αφού το εξέτασε και περίμενε τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων διαπίστωσε ότι το ζώο κινδύνευε από την σηψαιμία.
Η κτηνιατρική γνωμάτευση αναφέρει ότι το ζώο ήταν για καιρό έτσι και αυτό αποδεικνύουν τα τραύματα του...
Στον Λευτέρη – έτσι τον ονόμασαν – χορηγήθηκαν φάρμακα πολύ ισχυρά αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη για να αντέξει και προγραμματίστηκε ο ακρωτηριασμός του. Την γυναίκα που ισχυρίστηκε ότι το πληγωμένο ζώο είναι αδέσποτο ή κάποιος ενδεχομένως το έχασε και το βρήκε τραυματισμένο (για να αποφύγει τις ευθύνες) την διέψευσαν οι γείτονες της αλλά και η κτηνιατρική γνωμάτευση, η οποία αναφέρει ότι τα τραύματα στο κορμί του σκύλου από την αλυσίδα και τον πνίχτη δεν είναι πρόσφατα, χρειάστηκε να περάσουν πολλές εβδομάδες για να γίνουν.
Ο Λευτέρης αναρρώνει μακριά από την γυναίκα που τον βασάνισε χωρίς να νοιάζεται και σιγά – σιγά θα συνέλθει από το σοκ του ακρωτηριασμού και του πόνου, που όσο ο καιρός περνάει θα μετριάζεσαι. Ο Σ.Π.Α.Ζ. εις βάρος της γυναίκας που ευθύνεται για την κατάσταση του σκύλου κατάθεσε μήνυση. Ο Λευτέρης σύντομα θα χρειαστεί εκείνους που θα τον αγαπούν για πάντα, ποιος θα τον υιοθετήσει;
Το ζώο είναι εξαιρετικά αδύνατο...
Αν θέλετε να βοηθήσετε για να καλυφθούν τα έξοδα νοσηλείας του σκύλου μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον λογαριασμό του Σ.Π.Α.Ζ. στην Alpha Bank 389 0023 2000 0231, IBAN GR84 0140 3890 389002320000231, SWIFT CRBAGRAAXXX ή μέσω PayPal ([email protected]). Μετά από κάθε κατάθεση να στέλνετε τα στοιχεία σας στο σωματείο έτσι ώστε να λαμβάνετε και απόδειξη μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: [email protected] ή facebook.
Ο ακρωτηριασμός του σκύλου έγινε στις 8 Σεπτεμβρίου και όπως θα δείτε στο βίντεο κάνει τα πρώτα του βήματα.
Το λαγουδάκι, που βλέπετε, το φωτογράφισε αναγνώστης του www.zoosos.gr σ’ ένα κτηνιατρείο της Ορεστιάδας την περασμένη Τετάρτη 4/4. Το δύστυχο ζώο είχε μεταφερθεί στο γιατρό, γιατί είχε πέσει μέσα σ’ έναν κάδο με λάδια αυτοκινήτου.
«Αυτά τα τέσσερα κουταβάκια βρέθηκαν σε μία αλάνα λίγο έξω από την Μάνδρα Αττικής. Είναι πολύ τρομαγμένα και το σίγουρο είναι ότι εκεί που βρίσκονται κινδυνεύουν. Μια κοπέλα που γνωρίζει το τι υφίστανται τ’ αδέσποτα της περιοχής μας είπε ότι από ένα εργοστάσιο λίγο παρακάτω τα έδιωχναν με πέτρες, ενώ μέσα στο χώρο βρισκόταν η μάνα των κουταβιών. Δυστυχώς αν και ψάξαμε δεν καταφέραμε να βρούμε κάποιον εκεί και ούτε καν τη σκυλίτσα. Ίσως να την απομάκρυναν ήδη!
Τον γάτο της καμένο με καυστικό υγρό εντόπισε η Άντζελα Λουκέρη στις 25 Οκτωβρίου στο Ληξούρι της Κεφαλονιάς. Η γυναίκα επέτρεψε το βράδυ εκείνης της μέρας στο σπίτι και βρήκε το ζώο της σε αυτή την κατάσταση, που βλέπετε στη φωτογραφία. Από την πλάτη του γάτου έλειπε ένα μεγάλο κομμάτι του τριχώματος του και φαινόταν το δέρμα από το οποίο έτρεχε πύον.