Μέσω facebook η Άρτεμις Δημητροπούλου, ιδρύτρια της Φιλοζωικής Ένωσης «Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας», έκανε γνωστό πως ο αρμόδιος του Δήμου Ήλιδας αρνήθηκε να παραλάβει έναν παράλυτο σκύλο, ένα κουτάβι επτά μηνών, το οποίο σερνόταν παράλυτο στον δρόμο στο χωριό Γεράκι Ηλείας.
Το ζώο μεταφέρθηκε από ιδιώτη στο κτηνιατρείο του Γιάννη Κεφαλά και η κα Δημητροπούλου απευθύνει έκκληση για την ανάγκη φιλοξενίας του καθώς στο παράλυτο ζώο χρειάζεται να γίνουν αναλυτικές εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί η αιτία της παραλυσίας, αν έχει άλλες ασθένειες και αν θα μπορέσει να ξαναπερπατήσει.
Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής: «Νέο τραγικό περιστατικό! .
Βρέθηκε στο δρόμο να σέρνεται..
Η κυρία που το βρήκε κάλεσε τον υπεύθυνο του καταφυγίου του δήμου ..αλλά αρνήθηκε να αναλάβει ούτε καν τη μεταφορά του στο κτηνιατρο.
Το σκυλί για μια ακόμα φορά μεταφέρθηκε στο Kthniatreio-Amaliada Kefalas Iwannis από εθελοντή και όχι από τον άνθρωπο που πληρώνεται για να το κάνει.!!!!
Το σκυλί Δε περπατάει.
Θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις (ακτινογραφία κτλ).
Δε γνωρίζουμε αν μπορεί να ξάνα περπατήσει..η αν θα μείνει ανάπηρος.
Θα ενημερώσω ... προκειμένου να βοηθήσετε όσοι μπορείτε.
Ο Ζλάταν είναι ένας γλυκός κουταβος 7 μηνών και Χρειάζεται τη βοήθεια όλων μας ...
Αυτό το πλάσμα περιφερόταν σε αυτή την άθλια κατάσταση στην πόλη της Βέροιας. Φυσικά και είναι ράτσας αν και δεν του φαίνεται. Ανήκει στη φυλή των Κόκερ, όμως πολύχρονη ενδεχομένως παραμονή του στους δρόμους το μετέτρεψε σε κάτι που μοιάζει περισσότερο με ζωντανή σφουγγαρίστρα και λιγότερο με σκυλί.
Τα ξημερώματα του Σαββάτου 17 Ιουνίου μια γυναίκα εγκατέλειψε ένα κουνέλι έξω από ένα κτηνιατρείο στην Καισαριανή Αττικής στην οδό Αρσινόης. Την εγκατάλειψη του ζώου…
Η Φλωρίκα Τσιρογιάννη γραμματέας του Φιλοζωικού Συλλόγου Βόλου «Κόσμος και Φύση» μας ενημέρωσε σήμερα για τα δέκα σκυλιά, που κάποιος εξόντωσε προφανώς την περασμένη Δευτέρα στην Πορταριά.