Η καμπάνια του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της Κύπρου για υπεύθυνη την υιοθεσία ζώων συντροφιάς, την αναγκαιότητα στείρωσης και την προτροπή για τη μη εγκατάλειψη τους συνεχίζεται.
Το νέο σποτ αφορά τις οικόσιτες γάτες και οι αρμόδιοι μας προτρέπουν να κάνουμε το σωστό καθώς οι γάτες, τα γατάκια τα οποία εγκαταλείπονται οπουδήποτε για να ζήσουν αδέσποτα συνήθως δεν επιβιώνουν και υποφέρουν μέχρι να πεθάνουν.
Για άλλη μια φορά το κυπριακό υπουργείο «βάζει τα γυαλιά» στο δικό μας ΥΠ.Α.Α.Τ. που δεν έχει μπει καν στη διαδικασία να ασχοληθεί έστω επικοινωνιακά - μέσω μιας καμπάνιας π.χ. στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης - μ' ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
Ο Δημήτρης Ζησόπουλος συνεργάτης του www.zoosos.gr σκηνοθέτης και κινηματογραφιστής είναι ο δημιουργός του βίντεο ευαισθητοποίησης για τα βαρελόσκυλα της Λέσβου, που μετά τη συμφωνία με τα φιλοζωικά σωματεία της Κρήτης θα χρησιμοποιηθεί στην ενημερωτική καμπάνια του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ», της Μ.Κ.Ο. Ηρακλείου «Ζωφόρος» και της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας.
Με αφορμή την άγρια κακοποίηση ενός σκύλου τον οποίο ένας άνδρας, καθηγητής στο επάγγελμα, μαχαίρωσε στη Νίκαια Αττικής με σουγιά στις 13 Οκτωβρίου μίλησε στον…
Η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία (Ε.Ο.Ε.) με ανακοίνωση της αναφορικά με τη νέα ρυθμιστική διάταξη θήρας 2017-2018 επισημαίνει ότι το αρμόδιο υπουργείο ουσιαστικά αντί να προστατεύει…