Καταγγελία στην Αστυνομία κατέθεσε ο Πανελλήνιος Σύλλογος Προστασίας Ιπποειδών «Ιππόθεσις» με αφορμή την κακοποίηση γαϊδουριών στη Φολέγανδρο καθώς τα ζώα βρέθηκαν με δεμένα τα πόδια στην περιοχή Άνω Μεριά κοντά στο εστιατόριο «Συνάντηση».
Σύμφωνα με τη Ρόζα Ρούσσου, ιδρύτρια του συλλόγου, ο ιδιοκτήτης των ζώων εντοπίστηκε συνελήφθη στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασία του βεβαιώθηκε διοικητικό πρόστιμο και αναμένεται να σχηματιστεί δικογραφία σε βάρος του. Και σε σχετική ανακοίνωση του συλλόγου τονίζει τα εξής: «Ο κ. Πατούλης Πρόεδρος της Ένωσης Δήμων Ελλάδος έχει σκοπό να βοηθήσει; Έχει σκοπό να πάρει θέση ουσιαστική με τους Δήμους που βγάζουν δικές τους ανακοινώσεις και οι πολίτες κάνουν ότι θέλουν;».
Όπως πολλές φορές έχουμε πει και στις Κυκλάδες – όπως και σε πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδας – η κακοποίηση των ζώων είναι σχεδόν κανόνας και όχι εξαίρεση. Θυμίζουμε ότι για το θέμα της κακοποίησης των ζώων και ειδικά για το παστούρωμα ο Δημήτρης Αυγερινός, αστυνομικός διευθυντής της Διεύθυνσης Αστυνομίας Κυκλάδων υπογράφει τη διαταγή - που εκδόθηκε στις 14-5-2018 - προς τους αστυνομικούς σταθμούς και τμήματα των νησιών η οποία τους εφιστά την προσοχή για το θέμα, τους ζητάει επί της ουσίας να εφαρμόζουν τη νομοθεσία ενώ υπάρχει ειδική μνεία για το παστούρωμα, δηλαδή το δέσιμο των ποδιών και του κεφαλιού των ζώων.
Η διαταγή αναφέρει μεταξύ άλλων «να διενεργηθούν στις νήσους αρμοδιότητάς σας και ειδικά στις νήσους Τήνο, Αμοργό και Φολέγανδρο τακτικοί και ουσιαστικοί έλεγχοι για την αντιμετώπιση της κακοποίησης ζώων με τη μέθοδο του “παστουρώματος”».
Της Ελένης Ηλιοπούλου Με ποινή φυλάκισης 3 ετών χωρίς αναστολή (εξαγοράσιμη) και χρηματική ποινή 7.500 ευρώ καταδικάστηκε σήμερα από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών ο 66χρονος…
Με ποινή φυλάκισης δυόμιση ετών με αναστολή καταδικάσθηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Βόλου στις 3 Μαΐου ο 73χρονος άνδρας που στις 22 Μαΐου 2015 είχε πυροβολήσει στο κεφάλι τον σκύλο του γείτονα του που βρισκόταν σε χωράφι δίπλα από το σπίτι του.
Mε 5.000 χιλιάδες ευρώ χρηματική ποινή και ποινή φυλάκισης ενός έτους με αναστολή καταδικάστηκε από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αγρινίου ο 45χρονος άνδρας από τον Γαλατά Αιτωλοακαρνανίας που έσπασε ένα σκουπόξυλο πάνω στα αδέσποτα σκυλιά που βλέπετε στις φωτογραφίες σύμφωνα με το σωματείο «Φίλοι των Ζώων Δήμου Αγρινίου».