Την ευαισθητοποίηση του κοινού για την ανάγκη προστασίας των ζώων, αδέσποτων και οικόσιτων και από το δριμύ ψύχος επιδιώκει το Φιλοζωικό Σωματείο Φλώρινας. Οι δημιουργοί του βίντεο ευαισθητοποίησης επισημαίνουν τα εξής:
«Προστατέψτε τα ζώα εν μέσω ψύχους, αφήστε τροφή, φτιάξτε πρόχειρα καταλύματα, φιλοξενήστε, υιοθετήστε! Η φιλοζωία δεν είναι πολυτέλεια, είναι ζήτημα πολιτισμού και η αλληλεγγύη απέναντι σε όλα τα πλάσματα ένδειξη ανεξάντλητης ανθρωπιάς.
Για το τηλεοπτικό σποτ ευχαριστούμε θερμά το Στάθη Νικολακόπουλο και το Media Lab του Δήμου Ηλιούπολης για την ηχογράφηση, για τη μίξη του ήχου τον Ηλία Ηλιάδη και για το μοντάζ το elichord.gr».
Στον Περίβολο της Σαντορίνης και την είσοδο του ξενοδοχείου «Sea Sound White Katikies» πήγαν νωρίτερα σήμερα αστυνομικοί καθώς δέχτηκαν πολλά τηλεφωνήματα από φιλόζωους οι οποίοι…